Artykuł sponsorowany

Jakie działanie zdrowotne ma silwoterapia?

Jakie działanie zdrowotne ma silwoterapia?

Terapia zajęciowa stanowi nieodłączny element pobytu w domach opieki dla osób starszych. Nic dziwnego, ponieważ umożliwia ona poprowadzenie zajęć, aktywizujących seniorów. Jedną z metod jest silwoterapia, która wykorzystuje dobroczynny wpływ drzew i krzewów na zdrowie. Spacery w otoczeniu przyrody oraz fizyczny kontakt z nią, może przynieść zaskakujące efekty i wspomóc leczenie farmakologiczne.

Czym jest silwoterapia?

Pod nazwą pochodzącą z języka łacińskiego, kryje się sposób na poprawę samopoczucia i regeneracji organizmu. Chodzi o drzewoterapię, czyli przebywanie w otoczeniu drzew oraz krzewów, a także fizyczny kontakt z nimi poprzez dotyk. Choć z takiej metody można korzystać przez cały rok, najlepsze efekty uzyskuje się w okresie od wiosny do jesieni. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju działania mogą jedynie w pewnym stopniu wspomóc konwencjonalną terapię, a nie ją całkowicie zastąpić. Tego rodzaju technika jest również wskazana dla osób starszych, które szczególnie borykają się z różnymi dolegliwościami natury fizycznej. Stąd też silwoterapia znajduje swoje zastosowanie w terapii zajęciowej wielu domów opieki.

Jak przebiegają zajęcia?

Zasady terapii są bardzo proste, a same czynności mogą odbywać się w trakcie spaceru. Uczestnicy powinni oprzeć się o pień drzewa, objąć go lub usiąść, dotykając go plecami. Taki kontakt powinien trwać nie mniej niż pięć minut. Ponadto wybrany okaz musi być zdrowy, czyli być pozbawiony wszelkich zmian na korze lub narośli. Warto również zaznaczyć, że silwoterapia łączy w sobie również inne metody terapii, gdyż kontakt z naturą oddziałuje także na zmysły wzroku, słuchu oraz węchu. Najlepiej, aby zajęcia tego rodzaju odbywały się w spokojnym miejscu, które pozwoli na wyciszenie się, a takie warunki zapewnia las oraz położony w jego otoczeniu między innymi Dom Opieki Idylla z Koszęcina. Zapewnienie takiej aktywności seniorom korzystnie wpływa zarówno na ich zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jakie drzewa wybrać?

Lista gatunków, które mają dobroczynne działanie na samopoczucie, jest bardzo długa. Wiele osób wie o dobroczynnych właściwościach sosny oraz brzozy. Pierwsza z wymienionych ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, podobnie jak jodła wraz z lipą. Druga z kolei ma dobre działanie na układ nerwowy, łagodząc stres. Takie same właściwości zaobserwowano u dębu i wierzby. Kasztanowiec natomiast znany jest ze swojego oddziaływania na krążenie, a czarny bez dodaje energii. Warto również w silwoterapii osób starszych zwrócić uwagę na buk, który poprawia pamięć, a także koncentrację. Tak samo jak wiśnia, która wykazuje dobroczynne działanie na serce wraz z naczyniami krwionośnymi. Dobrze jest zapamiętać, że już sam kilkunastominutowy spacer w otoczeniu wymienionych gatunków drzew przyniesie wiele korzyści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz