Materiał Partnera

Jakie drewno wykorzystać do budowy dachu?

Jakie drewno wykorzystać do budowy dachu?

Drewno, obok kamienia i gliny, jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Ma uniwersalne zastosowanie – sprawdza się zarówno w samej konstrukcji budynków, jak i elementach wykończenia. Użycie drewna w budowie domu jest możliwe pod warunkiem, że wykorzystamy do tego drewno konstrukcyjne, które spełnia odpowiednie kryteria. W artykule radzimy, jakie drewno można wykorzystać do budowy dachu.

Materiał na więźbę dachową

W większości nowoczesnych domów spotykamy dachy spadziste, zazwyczaj o kącie nachylenia pomiędzy 30 a 450. Konstrukcja taka ma wiele zalet, umożliwia między innymi szybki spływ deszczówki. Pod takim dachem z powodzeniem można urządzić nie tylko strych, ale również dodatkową sypialnię czy gabinet. Podstawą dachu spadzistego jest więźba dachowa, na której opierają się pozostałe elementy budowy dachu. Dlatego bardzo ważne unikanie błędów przy jej projektowaniu, doborze materiałów oraz montażu. Najpoważniejsze są te pierwsze, zatem zarówno projekt, jak i wykonanie należy powierzyć doświadczonym fachowcom. Musimy także zwrócić uwagę na jakość drewna budowlanego. Jego odpowiednim przygotowaniem zająć się może tartak mobilny taki jak firma Kamil Dojlidko U Kamila, który pracować będzie bezpośrednio na placu budowy.

Do budowy dachu przeznaczona może zostać jedynie odpowiedniej jakości tarcica. Drewno konstrukcyjne suszone jest na powietrzu i zazwyczaj ma drugą klasę jakości oraz klasę wytrzymałości w zakresie od C 18 do C 40. Więźba dachowa powstaje przy użyciu tarcicy o klasie od C 24 do C 27. Przy wyborze materiału do budowy dachu należy zwracać też uwagę na wady tarcicy, wśród których wymienić można między innymi:

  • sęk przechodzący – sęk przerastający na przestrzał element konstrukcyjny osłabia trwałość drewna;
  • sęk chory – sęk, który wypadł z drewna i pozostawił dziurę;
  • pęknięcie na dłuższej części elementu drewna o grubości 1-2 mm;
  • zakorek – wrośnięcie kory w drewno.

Jedne z nich, na przykład sęk przechodzący, dyskwalifikują drewno jako materiał do budowy więźby dachowej. Inne, takie jak sęk chory, umożliwiają użycie drewna, jeśli wada zostanie usunięta.

Konstrukcja więźby dachowej

Dach to ważny element całego domu i od jakości jego wykonania zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również funkcjonalność konstrukcji. Budowa więźby dachowej musi przebiegać zgodnie z ustaleniami zawartymi w projekcie, a naszym obowiązkiem jest kontrolować, czy tak jest w rzeczywistości. Może zająć się tym inspektor nadzoru, który ma kwalifikacje i doświadczenie, by odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Na etapie wykonania sprawdzać należy:

  • solidność połączeń elementów więźby;
  • impregnację drewna w miejscach przecięcia belek;
  • właściwe podparcie wszystkich elementów;
  • dokładność docięcia elementów i ich ustawienie;
  • dokręcenie nakrętek śrub i użycie podkładek.

Alternatywą dla tradycyjnej więźby dachowej powstałej w procesie przerobu drewna w tartaku, są więźby prefabrykowane, czyli wiązary. Są lekkie i wytrzymałe, a do ich budowy używa się drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego.

Opracowanie:
Zwierki 4
tel. 573 213 858
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz