Artykuł sponsorowany

Jakie drewno wybrać na więźbę dachową?

Jakie drewno wybrać na więźbę dachową?

Budowanie domu jednorodzinnego to proces wieloetapowy, a jednym z nich jest postawienie konstrukcji dachowej. Jest nią więźba i stanowi ona szkielet pod wykończenie dachu za pomocą dachówek lub blachodachówek. Na krokwi zgodnie ze zwyczajem wieszany jest wieniec przygotowany z zielonych gałązek, który jest symbolem narodzin czegoś nowego.

Gatunki drewna na więźbę dachową.

Najczęściej do wykonania elementów tworzących więźbę dachową wykorzystuje się drewno iglaste  sosnowe, świerkowe, modrzewiowe i jodłowe. Spośród liściastych wybierany jest dąb, wiąz oraz robinia akacjowa. Pod względem wytrzymałości i twardości najlepsze parametry ma drewno dębowe, modrzewiowe, wiązowe i akacjowe. Zachowuje ono swoje właściwości nawet do 12 lat i to w dodatku bez impregnowania. W Polsce elementy szkieletowe dachu wykonuje się zwykle z drewna sosnowego lub świerkowego. Zaletą tych gatunków jest przede wszystkim przystępna cena i powszechna dostępność w tartakach. Sporadycznie stosowany bywa modrzew, jodła lub daglezja. Modrzewiowe elementy więźby dachowej gwarantują dużą odporność na działanie grzybów i szkodników żerujących w drewnie.

Na co zwrócić uwagę kupując drewno na więźbę dachową?

W lubuskim od ponad 30 lat firma Sowood sp. z o.o. zajmuje się produkcją wysokiej jakości tarcicy, która znajduje zastosowanie jako drewno konstrukcyjne. Specjalizujemy się w wytrzymałych więźbach otrzymywanych w wyniku obróbki sośniny. Drewno dobrze wysuszone powinno osiągnąć wilgotność wyjściową na poziomie 15-18%. Cechami dobrego surowca jest mała ilość sęków, brak pęknięć i wypaczeń oraz ładny rysunek drewna (równomierne usłojenie). Opowiada właściciel Sowood sp. z o.o.

Najwyższej jakości więźbę można otrzymać z tarcicy struganej i suszonej komorowo. Drewno trafia do specjalnej komory w suszarni, w której poddawane jest wysokiej temperaturze 75 stopni Celsjusza. W ten sposób osiągana jest wilgotność poniżej 12%. Dobrze wysuszone drewno jest o ponad połowę bardziej wytrzymałe od wilgotnego. Dlatego kupując elementy konstrukcyjne, warto sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza.

Do wykonania elementów szkieletowych dachu stosuje się zwykle tarcicę II klasy jakości, która oznaczona jest zieloną kropką. Niektóre elementy więźby dachowej mogą, a nawet powinny być wykonane z drewna klejonego warstwowo. Zwykle stosowane są pasy drewna suszonego komorowo. Elementy wykonane z sosny i świerka powinny być zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, pleśniami, grzybami i szkodnikami. Impregnacja odbywa się zwykle w tartaku poprzez zanurzenie drewna w środku chemicznym lub ciśnieniowo. Tak przygotowana więźba dachowa (krokwie, łaty, kontrałaty itp.) będzie miała przedłużoną żywotność.

Opracowanie:
Skwierzyna, 2 Lutego 4
tel. 95 717 00 21
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz