Artykuł sponsorowany

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kominka w swoim domu, czy też mieszkaniu. Nic dziwnego, nadaje on ciepłego klimatu każdemu wnętrzu. Ponadto w zimie pomoże ogrzać mieszkanie. Z tego artykułu dowiesz się jakie występują rodzaje drewna kominkowego oraz na jakie powinieneś się zdecydować, aby było wydajne, a przy tym wydawało ładny zapach podczas palenia.

W czasie sezonu grzewczego średnie zużycie drewna kominkowego wynosi od 5 do 15 m2. Wszystko zależy od częstotliwości palenia, a także od wielkości pomieszczenia, które chcesz ogrzać. Zanim dokonasz zakupu drewna, powinieneś dowiedzieć się, jaki rodzaj będzie najlepszym wyborem! Na pewno złym wyborem będzie zakup drewna z drzew iglastych. Jest to spowodowane dużą ilością żywicy, która podczas spalania może strzelać i brudzić okolicę kominka (plamy są trudne, a czasem nawet niemożliwe do usunięcia). Trafnym wyborem będą drzewa liściaste, zawierają znikome ilości żywicy, mają dużo mniejszy stopień dymienia oraz równomiernie ulegają spalaniu.

Rodzaje drewna kominkowego:

  • dąb- dosyć często wybierany rodzaj drewna kominkowego. W trakcie spalania zawarte w nim garbniki wydzielają gorzki zapach. Jest wydajne, daje dużą ilość ciepła. Wiele osób wykorzystuje go do wędzenia
  • buk- powolne spalanie, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką wydajnością
  • brzoza- średnia wydajność, zaletą tej odmiany jest mała ilość wydzielanych substancji smolistych
  • drzewa owocowe- ich największą zaletą jest wydzielanie przyjemnych substancji zapachowych podczas spalania
  • grab- najchętniej wybierany ze względu na wysoką wydajność oraz powolne spalanie
  • olcha- jej wydajność zależy od stopnia wysuszenia drewna. Bardziej wysuszona łatwiej się pali oraz jest zdecydowanie bardziej wydajna. Najczęściej wykorzystywana jest do wędzenia, gdyż nadaje potrawom charakterystycznego zapachu oraz koloru.

Jak kształtują się ceny drewna kominkowego?

Zdecydowanie najdroższym gatunkiem drzewa jest grab (około 250- 300 złotych za metr sześcienny). Mimo to chętnie stosowany, ze względu na wysoką wydajność. Troszkę tańsze, aczkolwiek nadal dosyć drogie są jesion, buk oraz dąb. (około 150-200 złotych za metr sześcienny).  Dużo zależy od miejsca zakupu. W wielu miejscach ceny potrafią się diametralnie różnić. Na pewno nie ma sesnu dokonywać zakupu na stacji benzynowej. Najbardziej opłacalne będzie zakupienie drewna w firmie, która zajmuje się profesjonalną sprzedażą drewna opałowego oraz kominkowego. Będziesz miała pewność co do jego wysokiej jakości.

Opracowanie:
Pułtusk, Przemiarowska 16
tel. 606 970 728
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz