Materiał Partnera

Jakie drewno będzie najlepsze do budowy sauny?

Jakie drewno będzie najlepsze do budowy sauny?

Nie sposób wyobrazić sobie prawdziwej mokrej sauny bez drewnianej konstrukcji. Drewniane są nie tylko siedziska, balie i podłoga, lecz także ściany, które wykłada się grubymi panelami. W związku z panującymi w każdej saunie warunkami dobór właściwego gatunku drewna będzie kluczowy – jeśli zostanie dokonany niepoprawnie, sauna nie spełni pokładanych w niej oczekiwań, ulegając licznym uszkodzeniom. Jakie drewno wybrać do budowy sauny?

Drewno do budowy sauny

Panujące w saunie warunki są bardzo specyficzne – mamy tutaj do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami i ogromnym poziomem wilgoci. Surowce użyte do budowy sauny narażone są w trakcie jej działania na duże wahania temperatur – mowa tutaj o zakresie od osiemdziesięciu pięciu do nawet stu dwudziestu stopni Celsjusza.

To jasne, że nie każdy typ drewna poradzi sobie z takim wyzwaniem. Dlatego właśnie zaopatrzyć musimy się w surowiec, który charakteryzuje się wysoką odpornością. Wbrew pozorom wybór jest dość szeroki – zdecydować możemy się między innymi na modrzew, jodłę kanadyjską oraz świerk skandynawski. Drewno, które z nich pozyskano, posłuży idealnie do stworzenia solidnej konstrukcji sauny. Dystrybutorem surowców drzewnych dedykowanych także saunom jest firma Mada Handel Trans.

Z czego powinna być wykonana boazeria w saunie?

Drewno, które posłuży nam do budowy konstrukcji sauny będzie stanowić jej szkielet, jednak trzeba będzie go jeszcze obłożyć. Materiał, z którego wykonane są panele ścienne, jest równie istotny. To z nim będziemy mieli bezpośrednią styczność, gdy przekroczymy próg sauny, więc warto wybrać drewno, które pozbawione jest skaz oraz sęków. Najlepsze jest oczywiście drewno sezonowane, o mniejszej zawartości żywicy. Nie oznacza to oczywiście, że surowiec powinien być całkowicie pozbawiony wilgotności.

Warto rozważyć przede wszystkim drewno pochodzące z drzew iglastych – sosny oraz świerku – ponieważ w wysokich temperaturach panujących w saunie wydziela ono bardzo przyjemny, potęgujący relaksację zapach.

Musimy pamiętać, że sauna to luksus i tak powinniśmy go traktować – nie warto oszczędzać na drewnie, które posłuży do jej budowy. Tańsze odmiany mogą po pewnym czasie spękać i ulec odkształceniu, więc cena nie powinna być jedynym kryterium przy jego zakupie.

O właściwości poszczególnych surowców najlepiej zapytać wybranego dystrybutora drewna. Jego zorientowanie w tej kwestii na pewno będzie najlepsze, szczególnie, jeśli zajmuje się sprzedażą drewna dedykowanego do budowy saun.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz