Artykuł sponsorowany

Jakie czynności wykonuje notariusz?

Jakie czynności wykonuje notariusz?

Notariusz jest prawnikiem upoważnionym do tworzenia aktów notarialnych, poświadczania dokumentów, pośredniczenia w umowach kupna-sprzedaży nieruchomości, sprawach spadkowych, intercyzach. Czuwa nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne i udziela stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej.

Jakie czynności wykonuje notariusz?

Notariusz dokonuje czynności, którym strony są zobowiązane lub też chcą nadać formę notarialną. Czynności notarialne wykonuje również asesor notarialny, zatrudniony w kancelarii notarialnej. Ponieważ Notariusz Katarzyna Ogonowska działa zgodnie z prawem, wykonywane czynności mają charakter dokumentów urzędowych. Sporządza: akty notarialne, poświadczenia dziedziczenia, protesty weksli i czeków; poświadczenia, wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów; projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów na żądanie stron oraz doręcza oświadczenia. Zajmuje się również czynnościami, które wynikają z odrębnych przepisów. Notariusz jest osobą zaufania publicznego, ale również pełni funkcje pomocnicze w stosunku do Gmin, Sądów i Urzędów Skarbowych. Notariusz działa na rzecz danej osoby, ale też w interesach innych podmiotów, dla których określone czynności mogłyby powodować skutki prawne.

Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego?

Notariusz ma obowiązek sporządzić dokument, ale tylko zgodnie z prawem. W uzasadnionych przypadkach ma prawo odmówić spisania aktu, kiedy:

  • Czynność jest sprzeczna z prawem – podstawą odmowy sporządzenia aktu notarialnego jest sprzeczność z prawem żądanej czynności notarialnej, zgodnie z art. 81 ustawy Prawo o notariacie. Osoba zainteresowana ma prawo w tygodniu, wnieść zażalenie do sądu okręgowego.
  • Brak weryfikacji tożsamości klienta – notariusz ma prawo odmówić sporządzenia aktu notarialnego, kiedy nie może zweryfikować tożsamości klienta. W przypadku osób fizycznych brakuje lub jest nieczytelny dokument potwierdzający tożsamość. Notariusz nie może odczytać imienia, nazwiska, numeru Pesel, adresu, obywatelstwa. W przypadku osób prawnych powstanie problem z ustaleniem i zapisaniem danych z wyciągu KRS: nazwa firmy, forma organizacyjna i siedziba; NIP oraz adres.
  • Brak beneficjenta rzeczywistego – notariusz nie może ustalić rzeczywistego beneficjenta transakcji: właściciela firmy, osoby sprawującej kontrolę nad klientem, udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników.

Jaką odpowiedzialność ponosi notariusz?

Notariusz wykonuje swoje czynności z najwyższą starannością, ponieważ objęte są one cywilną, dyscyplinarną i karną odpowiedzialnością, i nabierają mocy urzędowej. Zawód notariusza jest jedną z najbardziej zaufanych profesji publicznych. Notariusz musi wykonywać swoje czynności zgodnie z prawem, ponieważ ponosi odpowiedzialność za wszelkie wyrządzone szkody, czyli za straty, które poniósł poszkodowany oraz za spodziewane korzyści, których nie osiągnął z winy Notariusza. Ponadto prawnik ponosić odpowiedzialność karną przewidzianą w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych oraz dyscyplinarna, wewnątrz korporacji zawodowej, co nie wyłącza go od innych rodzajów odpowiedzialności. Zgodnie z art. 19a. Prawa o notariacie ma on obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Za pomyłkę odpowiada także swoim majątkiem.

Opracowanie:
Gdańsk, Lendziona 16 lok. 4
tel. 58 349 44 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz