Materiał Partnera

Jakie czynności wchodzą w zakres nadzoru budowlanego?

Jakie czynności wchodzą w zakres nadzoru budowlanego?

Nadzór budowlany wielu osobom kojarzy się z nieprzyjemną sytuacją, w której na placu budowy zjawia się inspektor i ze względu na znalezione nieprawidłowości zakazuje realizacji dalszych prac. W rzeczywistości jego kompetencje pozwalają na więcej działań, a sam nadzór jest niezwykle istotny i pozwala uniknąć katastrof budowlanych. Jakie zatem konkretnie zadania wykonuje inspektor nadzoru budowlanego?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nadrzędnym celem ustanowienia stanowiska inspektora nadzoru budowlanego jest bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu konstruowanego budynku, jak i samych jego późniejszych użytkowników. Nierzadko poszczególne obiekty są przez firmy budowlane wykonywane bez zachowania przepisów i norm, co skutkować może nawet katastrofami budowlanymi. Ich uniknięcie możliwe jest właśnie dzięki nadzorowi budowlanemu, którego inspektor jest w stanie wskazać wszelkie nieprawidłowości w trakcie prac.

Nadzór budowlany może dotyczyć różnych konstrukcji. Kontrole przeprowadzane są m.in. w powstających zakładach czy fabrykach, ale także na placach budowy domów jednorodzinnych. Warto zadbać o to, by przeprowadzany nadzór zlecić profesjonalistom – zajmą się tym zadaniem z precyzją i rzetelnością fachowcy z firmy Jarpex, którzy dysponują wieloletnim doświadczeniem w branży. Pozwala im to na dostrzeżenie wielu z pozoru niewidocznych nieprawidłowości konstrukcyjnych. Co konkretnie leży w zakresie kompetencji inspektora nadzoru budowlanego?

Szerokie możliwości

Inspektor nadzoru budowlanego zajmuje się zatem kontrolą konkretnego obiektu lub jego części. Jest też w stanie skontrolować utrzymanie budynku, co pozwala wyeliminować wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie. Na podstawie postawionej przez specjalistę opinii wydawany jest przez niego nakaz usunięcia wskazanych błędów konstrukcyjnych lub innych niezgodnych z prawem i normami elementów. Ich poprawienie musi być zrealizowane w sposób profesjonalny, co zagwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom obiektu oraz znajdującym się w pobliżu osobom.

Inspektor nadzoru budowlanego wydaje również nakaz wyeliminowania znajdującego się już w obiekcie budowlanym zagrożenia. Jego istnienie jest nierzadko zgłaszane przez użytkowników bądź osoby zamieszkujące pobliski teren – fachowiec przyjmie zawiadomienie i przystąpi do niezbędnej kontroli. Na nadzór budowlany warto zdecydować się w przypadku inwestycji, co pozwoli uniknąć kosztownych błędów popełnionych przez firmę zajmującą się wznoszeniem konkretnego obiektu. Należy jednak pamiętać, że takie usługi zlecić można wyłącznie wykwalifikowanym specjalistom.

Opracowanie:
Łódź, św. Teresy od Dzieciątka Jezus 5/9 lok. 112
tel. 603 505 072
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz