Materiał Partnera

Jakie czynniki decydują o bezpieczeństwie na placu zabaw?

Jakie czynniki decydują o bezpieczeństwie na placu zabaw?
Miejsca, w których przebywają i bawią się małe dzieci, wymagają absolutnie skrupulatnego podejścia w kwestiach pośrednio oraz bezpośrednio związanych z zachowaniem należytego poziomu bezpieczeństwa. Aby było to możliwe, zaprojektowania i wykonania tej specyficznej przestrzeni powinny podejmować się jedynie specjalistyczne firmy, posiadające odpowiednie certyfikaty. Na co konkretnie można liczyć z ich strony?

Nawierzchnia placu zabaw

Beztroska zabawa, szczególnie nieco już starszej części społeczeństwa, zdecydowanie może kojarzyć się przede wszystkim z ogromną ilością różnego rodzaju otarć oraz siniaków. I choć nie były one szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, nie zmienia to faktu, że taki stan rzeczy wynikał głównie z tego, że projektowanie placów zabaw często traktowane było przez administrację w kategoriach konieczności. Do dzisiaj spotkać możemy jeszcze place zabaw pochodzące z czasów słusznie minionych. Najczęściej jest to piaskownica wykonana z siermiężnego odlewu betonowego oraz pojedyncza huśtawka. Wtedy nikt nie przypuszczał nawet, że o bezpieczeństwie bawiących się w tym miejscu dzieci decyduje przede wszystkim nawierzchnia. Obecnie wiele uwagi poświęca się temu, aby nawet silny upadek, który przecież może zdarzyć się w ferworze zabawy, został odpowiednio zamortyzowany.

Projektanci stawiają przede wszystkim na nawierzchnie miękkie. Spotkać możemy się zarówno z rozwiązaniami konwencjonalnymi takimi jak piasek, jak i z rozwiązaniami nowocześniejszymi takimi jak płyty z gumy EPDM. I to właśnie ta druga opcja powinna pojawić się wszędzie tam, gdzie amortyzacja pełni rolę kluczową. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wyposażenie placów zabaw

Nie od dzisiaj wiadomo, że dobry plac zabaw to taki, na którym znajduje się ogromna ilość zabawek. Mowa tutaj przede wszystkim o zjeżdżalniach, huśtawkach, piaskownicach, karuzelach, bujakach sprężynowych, drewnianych domkach, czy siatkach wspinaczkowych. Pomagają one zachować dziecku nie tylko odpowiednią sprawność ruchową, ale także znacząco rozwijają jego wyobraźnię oraz pozwalają nabyć niezbędnych umiejętności manualnych. Aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, absolutnie każdy element wyposażenia musi zostać zaprojektowany i wykonany z materiałów, które w żadnym stopniu nie są w stanie zagrozić zdrowiu dzieci.

Oczywiście potwierdza to stosowny certyfikat. Szukając najwyższej jakości obsługi w tym właśnie zakresie, warto zaufać firmie takiej jak Budowa i montaż placów zabaw, która od lat uważana jest za jedną z najlepszych w całym regionie. Stworzenie bezpiecznego placu zabaw wcale nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawa wyda się tym ważniejsza, im bardziej uświadomimy sobie fakt, że jedynie czyny dorosłych mogą skutecznie ochronić nasze pociechy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz