Artykuł sponsorowany

Jakie części do autobusów: zamienne czy oryginalne?

Jakie części do autobusów: zamienne czy oryginalne?

Autobusy to pojazdy, które wyróżniają się szczególnie dużym przebiegiem. Ich sprawność zawsze musi być na najwyższym poziomie, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Właściciele flot autobusów powinni zatem regularnie dokonywać przeglądów wraz z wymianą tzw. części eksploatacyjnych np. filtrów, elementów układu chłodzenia czy też elementów układu paliwowego i silnika. Dylematem, przed którym stoją jednak kierowcy, jest to, czy zastosować części oryginalne do autobusów, czy też kierować się ku częściom zamiennym.

Części do autobusów dostępne na rynku

Rodzajów części do autobusów jest na rynku sporo. Przede wszystkim wyróżnia się podzespoły oryginalne, czyli te tworzone przez znanych i sprawdzonych producentów motoryzacyjnych. Najczęściej są to koncerny, które same produkują autobusy. Wyróżnia się zatem takie marki jak Autosan, Ikarus, Iveco, Jelcz, Karosa, Renault, Vanhool, MAN, Mercedes-Benz, Neoplan, Setra, Solaris, Solbus, Volvo oraz DAF.

Oprócz tego można kupić również części zamienne. Są to podzespoły tworzone na podstawie części oryginalnych z tą różnicą, iż tworzą je niezależni i mniej znani producenci. Podkreślić przy tym należy, iż jakość części zamiennych bardzo się waha. Niektóre firmy – najczęściej europejskie – gwarantują wysokie w swojej klasie elementy, które nie odbiegają znacząco od standardów części oryginalnych. Inne – często azjatyckie – wypełniają rynek produktami niebywale tanimi, ale o obniżonej sprawności oraz żywotności.

Alternatywą dla części oryginalnych oraz zamiennych są też te używane, po regeneracji. Używane nie oznacza przy tym, iż są one zużyte. Najczęściej są to nieuszkodzone elementy autobusów przekazanych do kasacji. Muszą one przechodzić testy i przy sprzedaży być w specjalny sposób oznakowane.

Na jakie części warto się zdecydować?

Decyzja o wyborze określonego rodzaju części nie jest łatwa. Właściciele autobusów unikają jednak najczęściej części regenerowanych, mimo iż niekiedy to one mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Do zakupu pozostają zatem podzespoły oryginalne oraz zamienne.

Pierwsze z nich warto kupować przede wszystkim wtedy, kiedy firma posiada dużą flotę autobusów nowej generacji i jest w stanie podjąć z dystrybutorem części stałą współpracę. W ten sposób można zapewnić sobie przy dostawach znaczne rabaty sięgające nawet kilku/kilkunastu procent. O to nie muszą martwić się stali klienci firmy AND-POL, która słynie z błyskawicznej wysyłki części i akcesoriów autobusowych w każdy zakątek Polski. Takie sklepy motoryzacyjne gwarantują jednak również wysokiej klasy zamienniki. Kiedy warto wybrać właśnie je?

Na części zamienne warto się skusić przy mniejszej flocie autobusów oraz przy ograniczonym budżecie. Pamiętać jednak należy o tym, aby kupować podzespoły od producentów europejskich, którzy wyrobili sobie renomę na rynku. Istotne jest także to, by koncentrować się na takich częściach, które zapewnią określone wysokie warunki pracy. Dokładnie należy zatem zwracać uwagę na ich parametry określone w deklaracjach własności użytkowych. W wielu przypadkach części zamienne nie różnią się swoją klasą od części oryginalnych, zapewniając jednak olbrzymią oszczędność. Mogą być nawet o połowę tańsze.

Przetestuj i dokonaj wyboru

W przypadku zakupu części warto także postawić na przetestowanie danych elementów na własnej skórze. Poleca się zatem, by podzespoły oryginalne kupować głównie do układów mało awaryjnych. Silnik, nadwozie, układ wydechowy, elektronikę, skrzynię biegów czy pneumatykę lepiej wyposażać w części koncernów autobusowych. Tak zwane części eksploatacyjne – filtry, elementy zawieszenia, elementy hamulcowe – czyli te, które okresowo należy wymieniać, można zaś serwisować przy użyciu zamienników. 

Opracowanie:
Warszawa, Broniewskiego 99 lok. 153
tel. 22 720 67 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży