Artykuł sponsorowany

Jakie choroby najczęściej dotykają ziemniaki?

Jakie choroby najczęściej dotykają ziemniaki?

Ziemniaki stanowią podstawę polskiej kuchni. W 2018 roku zebrano 7,65 mln ton bulwy ziemniaczanej co daje naszemu krajowi czwarte miejsce, biorąc pod uwagę wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej. Rolnicy wykazują dużą dbałość o swoje plony, chroniąc je przed chorobami. Które z nich najczęściej dotykają ziemniaki? Jak się przed nimi uchronić?

Wartości odżywcze ziemniaków

Ziemniaki to ważny składnik polskiej diety, choć ostatnimi czasy mocno niedoceniany. Smaczne bulwy posądzane są – zresztą niesłusznie- o powodowanie nadwagi. Tymczasem ziemniaki to lekkostrawne warzywa o łatwo przyswajalnych dla naszego organizmu składnikach odżywczych. Są źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi. Zawierają sporo magnezu, odpowiedzialnego za prawidłową budowę zębów i kości oraz za łagodzenie stresu i zmęczenia. Ziemniaki to także bogactwo najróżniejszych witamin, w tym witaminy C, która jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Ponadto bulwy zawierają mnóstwo błonnika, który wspomaga trawienie i usuwanie złogów z jelit. Dzięki dużej zawartości skrobi stanowią dla nas doskonałe źródło energii. Wszystko to znajdziemy w wysokiej jakości ziemniakach, do uprawy których użyte zostały wysokiej jakości nawozy.

Choroby ziemniaków

Choroby, które dotykają uprawy ziemniaków nie tylko znacząco zmniejszają liczbę plonów, ale też wypływają na ich jakość. Kartofle z upraw po przebytej zarazie są mniejsze i mają liczne skazy, przez co wyglądają mniej atrakcyjnie i dorodnie. Ich wartości odżywcze również są mniejsze, przez co nie zawsze plony nadają się dla ludzi. Często przeznacza się je na pokarm dla zwierząt, przez co rolnicy otrzymują w skupach niższą cenę. Wśród najpopularniejszych chorób ziemniaków można wyróżnić:

  • wtórny wzrost bulw- do rozwoju tej choroby przyczyniają się nierównomierne opady w sezonie wegetacyjnym rośliny. Młode bulwy, które jeszcze nie zdążyły się dostatecznie rozwinąć- z powodu braków wody- kończą przedwcześnie dojrzewają i kończą swoją wegetację. Kiedy w końcu spadnie deszcz, bulwy zaczynają ponownie przyrastać w części wierzchołkowej, przez co zmienia się wygląd zewnętrzny ziemniaka, a jego miąższ staje się szklisty. Wtórny wzrost bulw powoduje obniżenie się wartości konsumpcyjnej uprawy. Ziemniaki gorzej się przechowują i nie są dobrym materiałem na sadzonki.
  • dzieciuchowatość bulw- przyczyna jej wystąpienia jest identyczna jak przy wtórnym wzroście bulw, jednak w tym wypadku skrobia z bulwy głównej przechodzi do dzieciuchów, czyli mniejszych tworów, które się na niej pojawiają. Ziemniaki z licznymi przerostami nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, w naruszone tkanki łatwo wnikają patogeny, powodując ich gnicie.
  • pustowatość bulw – jest to jedna z najczęściej występujących wad ukrytych ziemniaków przeznaczonych do przetwórstwa. Pojawia się ona w różnym okresie wzrostu bulwy, a powodem są nadmierne opady, zbyt niskie temperatury w czasie wiązania się bulw oraz używanie nieodpowiednich nawozów przez rolników. Pustowatość bulw – jak wskazuje nazwa- skutkuje znacznym ubytkiem miąższu w środku ziemniaka.
  • rdzawa plamistość miąższu – to kolejna wada ukryta, którą można spotkać w ziemniakach. Powstaje z powodu złego żywienia roślin i braku odpowiednich warunków do ich uprawy. Rdzawa plamistość miąższu skutkuje powstawaniem skupisk obumarłych komórek w miąższu, które mają rdzawe lub jasnobrązowe zabarwienie. Ziemniaki dotknięte tą chorobą nie nadają się do spożycia, gdyż po ugotowaniu robią się twarde i niesmaczne.
  • zaraza ziemniaka – to jedna z najgroźniejszych chorób ziemniaków. Dotyka zarówno bulwy, jak i części nadziemnej. Do zakażenia dochodzi w okresie wzrostu rośliny w wyniku błędów w przeprowadzaniu zabiegów agrotechnicznych oraz stosowaniu nieodpowiednich środków chemicznej ochrony roślin. U ziemniaków dotkniętych zarazą można zaobserwować ołowiane plamy na powierzchni bulwy, miąższ za to ma szarawe lub rdzawe zabarwienie.

Wysokiej jakości nawozy receptą na zdrowe plony

Aby uniknąć wspomnianych wyżej chorób, o ziemniaki należy dbać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy przestrzegać terminu sadzenia dla konkretnego gatunku kartofli, właściwie formować redliny oraz dobrać wysokiej jakości nawozy, które nie tylko ochronią rośliny przed chorobami, ale też zapewnią im optymalny rozwój. Jak zapewnia ekspert z firmy Agreko, która zajmuje się produkcją  cenionych przez rolników środków ochrony roślin- odpowiednie nawożenie należy prowadzić od zakończenia wschodów sadzonek do końca okresu wegetacji ziemniaków. Wskazane jest również stosowanie fungicydów, które doskonale radzą sobie z niszczeniem zarodników grzybów. Nawozy z serii Grinlist to cały, skuteczny program do dolistnego nawożenia ziemniaków. Przy ich zastosowaniu można zwiększyć plony nawet do 60%, co jest imponującym wynikiem.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz