Materiał Partnera

Jakie cechy ma aluminium?

Jakie cechy ma aluminium?
Aluminium to wyjątkowy materiał, który jest powszechnie wykorzystywany w wielu różnych gałęziach przemysłu. Metal ten jest nie tylko lekki, ale także wyjątkowo odporny na korozję pod wpływem niesprzyjających warunków środowiska oraz silnych substancji chemicznych. Jakie popularne stopy aluminium można wyróżnić i gdzie dokładnie będzie ono stosowane?

Czym jest aluminium?

Aluminium jest zaliczane do grupy metali lekkich, co można poznać po jego niewielkiej masie w stosunku do objętości. Cechy wytrzymałościowe czystego pierwiastka nie są zbyt wysokie, jednak po dodaniu innych metali, staje się on materiałem wytrzymałym, odpornym i podatnym na obróbkę. Zwykle do stopu dodaje się miedzi, żelaza lub krzemu. Parametry mechaniczne mogą się zwiększyć również poprzez zastosowanie obróbki cieplnej. Charakterystyczną cechą aluminium jest niepokrywanie się własnymi tlenkami, co jest równoznaczne z odpornością na niesprzyjające warunki środowiska.

Rodzaje aluminium

Rodzajów aluminium może być wiele, a różnią się między sobą właściwościami oraz obecnością innych pierwiastków. Firma Soc-Tech mieszcząca się w Olsztynie oferuje sprzedaż takich stopów aluminium jak:

  • 6060 – średnia wytrzymałość zmęczeniowa oraz na rozciąganie. Jest podatny na spawanie oraz anodowanie dekoracyjne. Bardzo łatwo poddaje się tłoczeniu nawet skomplikowanych kształtów
  • 2017 – ma wysokie właściwości wytrzymałościowe. Nadaje się do spawania, jednak jest średnio odporny na korozję.
  • PA11 – wytrzymałe i stosunkowo twarde, jest odporne na działanie wody morskiej. Podatne na spawanie i skrawanie.
  • A1 – plastyczne aluminium niestopowe, może być gięte nawet na zimno. Ma wysoką przewodność cieplną i jest odporne na korozję atmosferyczną. Może mieć kontakt z żywnością.

Rodzaj aluminium powinien być zawsze dostosowany do produktów, które mają być z niego wykonane.

Zastosowanie aluminium

Aluminium stosuje się w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Typ A1 ze względu ma swoje charakterystyczne właściwości może być bezpiecznie wykorzystywane  w przemyśle spożywczym, a także energetycznym – do wykonania szyny rozdzielni elektrycznej. Aluminium PA11 jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych, a jako że jest odporne na wodę morską, używa się go w produkcji elementów lądowych i morskich środków transportu, konstrukcji spawanych, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów. Stop 2017 ma swoje zastosowanie  w produkcji elementów konstrukcyjnych samolotów, sprzętu wojskowego, części do budowy maszyn oraz podzespołów dla motoryzacji. Natomiast z aluminium 6060 zwykle wykonuje się pręty oraz profile.

Opracowanie:
Olsztyn, Metalowa 6
tel. 89 533 83 83
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz