Artykuł sponsorowany

Jakie bale wykorzystuje się do budowy domu całorocznego? Oferta firmy MIŚKO

Jakie bale wykorzystuje się do budowy domu całorocznego? Oferta firmy MIŚKO

Coraz więcej osób w Polsce, dysponując działką w malowniczej okolicy, decyduje się na budowę domu z drewna. Często tego rodzaju obiekty powstają z wykorzystaniem na przykład bali świerkowych bądź sosnowych. Realizację takiego projektu najlepiej powierzyć firmie MIŚKO, która ma doświadczenie we wznoszeniu budynków w takiej technologii. W ten sposób prace przebiegną szybko i bezproblemowo.

Rodzaj drewna

Do budowy domu z bali wykorzystuje się wyłącznie gatunki iglaste, takie jak: sosna, świerk oraz modrzew. Pierwsza jest najtańszym surowcem i cechuje się najmniejszą trwałością, a często również traci barwę. Niemniej jednak sosny syberyjskie są uznawane przez konstruktorów ze względu na dużą żywiczność, co przekłada się na dobrą wytrzymałość. Modrzew z kolei jest stawiany w opozycji, gdyż uznaje się go za najszlachetniejszy materiał, a tym samym też najdroższy, gdyż prawie nie wymaga impregnacji. Kompromisem jest wybór świerku, który nie zmienia swojego kolorytu pod wpływem oddziaływania na niego czynników atmosferycznych. Dodatkowo charakteryzuje go wysoka gęstość oraz spójna struktura. Niezależnie od wybranego rodzaju drewno na bale musi zostać odpowiednio sezonowane, a przede wszystkim wysuszone. Jego wilgotność powinna mieścić się granicach 12-16%, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji.

Konstrukcja bali

W przypadku domów całorocznych z bali stosuje się zazwyczaj elementy okrągłe o średnicy powyżej 20 centymetrów, które nie muszą być izolowane. Bale pełne są wykonywane z litego drewna i mogą mieć przekrój okrągły, półokrągły lub prostokątny. Bardzo często na końcach posiadają specjalne wycięcia, umożliwiające ich montaż na pióro i wpust. Często towarzyszy temu technologia zrębowa, która cechuje się tym, że w narożnikach pozostawia się ostatki, czyli końce belek wystające poza obrys budynku. Dzięki temu uzyskuje się charakterystyczne dla tej metody zdobienia, ale także szczelność ścian w tych właśnie miejscach. Na rynku dostępne są również bale klejone, cechujące się brakiem zaokrągleń. Poszczególne warstwy materiału są układane tak, aby nastąpiła wzajemna kompensacja sił skręcających elementy drewniane. Dzięki temu budynek po wzniesieniu opada w znaczniej mniejszym stopniu.

Zakup materiałów

Decydując się na budowę takiego obiektu mieszkalnego, warto takie zadanie powierzyć doświadczonym fachowcom, na przykład firmie MIŚKO, z miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim. Takie rozwiązanie generuje wiele korzyści, pracownicy bowiem nie tylko wykonają dla nas projekt wymarzonego domu, ale również zapewnią właściwy rodzaj oraz ilość potrzebnych bali. Ponadto będą nadzorować cały proces wznoszenia, jak również służyć pomocą po zrealizowaniu inwestycji. Firma zajmuje się budową od podstaw domów z bali m.in. z drewna sosnowego lub świerkowego. Dysponuje własnym tartakiem, dzięki czemu sama przygotowuje i starannie obrabia materiał do budowy domu, co zapewnia dostosowanie wszelkich detali do indywidualnych wymagań każdego klienta. MIŚKO to również producent paneli podłogowych - w ofercie znajdziemy parkiety i panele drewniane, deski podłogowe dwu- i trójwarstwowe, a także deskę olejowaną.

Wzniesienie budynku do stanu surowego otwartego zazwyczaj nie zajmuje więcej niż cztery dni, dlatego takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które mają ograniczony czas na budowę. Samo wykończenie wnętrza także przebiega sprawniej, aniżeli w przypadku tradycyjnych technologii. Ponadto w domach drewnianych panuje zdrowy mikroklimat, a same ściany mają dobre właściwości pod względem izolacji akustycznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz