Artykuł sponsorowany

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy ocenia, czy dany pracownik może pracować u danego pracodawcy na określonym stanowisku. Wydaje także orzeczenia studentom oraz uczniom, potwierdzając ich zdolność do wykonywania wybranego zawodu. Tym samym potwierdza możliwość kształcenia w wybranym kierunku. W zakładzie pracy rozróżnia się badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Kiedy się je wykonuje? Jak przebiegają takie badania?

Obowiązki i uprawnienia lekarza medycyny pracy

Medycyna pracy to dziedzina interdyscyplinarna, która zajmuje się ochroną zdrowia osób pracujących przed wpływem szkodliwych czynników środowiskowych. Obejmuje ona również zagadnienia związane z profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zawodowych. Lekarz medycyny pracy zajmuje się badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi pracowników. Najczęściej są to lekarze kilku specjalizacji, najczęściej okuliści, neurolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy oraz laryngolodzy. W zakresie obowiązków lekarza, oprócz leczenia dolegliwości, znajdują się stwierdzanie zdolności, niezdolności lub przeciwwskazań do zatrudnienia, diagnozowanie zagrożeń w miejscu pracy i na danym stanowisku oraz przedstawienie szkodliwych czynników zewnętrznych związanych z pracą. Lekarz medycyny pracy współpracuje nie tylko z pracodawcami, ale również z pracownikami, związkami zawodowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcją Pracy, a także Inspekcją Sanitarną.

Przebieg wizyty

Aby zrealizować wizytę u lekarza medycyny pracy należy okazać skierowanie, które wystawia pracodawca. Powinna znaleźć się na nim informacja o stanowisku pracy wraz z opisem czynników, z którymi pracownik będzie miał styczność. Od tych danych zależy przebieg wizyty i zakres badań. Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się zwykle od dokładnego wywiadu lekarskiego. Następnie lekarz wykonuje podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Wykonywane są również zazwyczaj podstawowe badania krwi. Lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta na dodatkowe badania przeprowadzane przez lekarza specjalistę. W przypadku pracowników biurowych, spędzających dużo czasu przed komputerem kluczowe są badania okulistyczne. Pracownicy pracujący w hałasie i obsługujący maszyny, kierowani są na badania neurologiczne oraz laryngologiczne. Natomiast pracownicy narażeni na szkodliwe pyły muszą przejść badanie spirometryczne. Na podstawie zaświadczeń od lekarzy specjalistów, lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie o zdolności do podjęcia pracy na danym stanowisku lub wskazuje przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku.

Częstotliwość badań medycyny pracy jest ściśle określona przez Kodeks Pracy. Do lekarza medycyny pracy musi się udać każdy, kto zaczyna pracę na określonym stanowisku, w celu wykonania badań wstępnych. Oprócz badań wstępnych, pracownicy podlegają badaniom okresowym oraz badaniom kontrolnym. Wizyty okresowe muszą odbywać się przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz