Artykuł sponsorowany

Jakie badania są niezbędne, żeby uzyskać pozwolenie na broń?

Jakie badania są niezbędne, żeby uzyskać pozwolenie na broń?

W Polsce zasady ubiegania się o broń są dokładnie określone przez prawo. Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie uzasadnienie, do jakich celów broń będzie wykorzystywana. Oprócz tego równie ważne jest przejście badań lekarskich oraz psychologicznych, których celem jest stwierdzenie zdolności danej osoby do posiadania i posługiwania się bronią palną. Jakie dokładnie badania w ramach tego są wykonywane?

Kto może ubiegać się o pozwolenie na broń?

Jeszcze na wstępie warto przedstawić, jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się w Polsce o pozwolenie na broń. Najważniejsze przepisy dotyczące – wymogów, jakie należy spełnić, aby posiadać broń, a także obowiązkowych badań lekarskich na pozwolenie na broń, reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. Zgodnie z jej treścią pozwolenie można uzyskać do celów:

  • ochrony osobistej,
  • ochrony osób i mienia,
  • łowieckich,
  • sportowych,
  • rekonstrukcji historycznych,
  • kolekcjonerskich,
  • pamiątkowych,
  • szkoleniowych.

Co więcej, osoba, która chce uzyskać licencję na broń, musi – mieć ukończone 21 lat, posiadać meldunek na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, uzyskać opinię Komendanta Komisariatu Policji oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo kwestiami dyskwalifikującymi są prawomocny wyrok sądu za przestępstwa umyślne i uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Pozwolenie na broń a niezbędne badania

Niemniej jednak zdecydowanie najważniejszą kwestią w procesie starania się o pozwolenie na broń jest przejście badań lekarskich i psychologicznych, które potwierdzają zdrowie psychiczne i fizyczne kandydata. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie orzeczenia potwierdzającego zdolność do posługiwania się bronią palną. Badania można wykonać u lekarza, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Na terenie Gdyni przeprowadzanie specjalistycznych badań w tym zakresie oferuje Gabinet medycyny pracy Jerzego Kaczmarka.

Jeśli chodzi o badanie lekarskie, obejmuje ono przede wszystkim ogólną ocenę stanu zdrowia. Ponadto lekarz przywiązuje szczególną wagę do kontroli – układu nerwowego, stanu psychicznego, wzroku, słuchu, a także równowagi i sprawności. Jeśli to konieczne osoba uzyskuje dodatkowe skierowanie na dokładniejsze badanie okulistyczne, psychiatryczne lub inne.

Natomiast badanie psychologiczne ma na celu m.in. określić poziom rozwoju intelektualnego osoby ubiegającej się o pozwolenie na broń oraz cechy jej osobowości, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań w trudnych sytuacjach. Oceniany jest również poziom dojrzałości społecznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz