Artykuł sponsorowany

Jakie atesty powinien posiadać fotelik samochodowy?

Jakie atesty powinien posiadać fotelik samochodowy?

Jeśli chcesz podróżować ze swoim dzieckiem autem, niezbędny jest zakup fotelika samochodowego. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tego typu akcesoriów. W związku z tym wybór wcale nie należy do prostych. Pod uwagę należy wziąć nie tylko design fotelika oraz jego parametry, ale także to , jakie przeszedł atesty. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie prawne wymogi powinien spełniać każdy fotelik samochodowy.

Standard iSize, czyli nowa norma dla fotelików samochodowych

Jeśli oglądałeś już jakieś foteliki samochodowe, na pewno wiele razy zetknąłeś się z oznaczeniem ECE R44-03 lub ECE R44-04. Ten tajemniczy ciąg liter i cyfr oznacza, że fotelik spełnia normy Europejskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa. Standard ten dopuszcza fotelik do sprzedaży i został wprowadzony w 2001 r., a więc dosyć dawno. Na szczęście w 2013 r. wprowadzono nowy standard iSize. System ten gwarantuje dodatkowe i bardziej rygorystyczne testy zderzeniowe. Funkcjonuje on równocześnie ze starą normą, ale o wiele lepiej jest wybierać foteliki z takim oznaczeniem. Są to najbezpieczniejsze foteliki samochodowe, a znajdziesz je np. w ofercie Peg-Perego Polska. Standard iSize jest częścią normy UP R129. Wprowadziła ona m.in. przepis, który mówi o tym, że dzieci do 15 miesiąca życia muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy.

System Isofix w fotelikach samochodowych

Standard iSize wprowadza konieczność korzystania z zapięcia Isofix. Jest to aktualne najbezpieczniejszy system mocowania fotelików w samochodach. Posiadają go wszystkie auta, które zostały wyprodukowane po 2006 r. Dzięki niemu szybko i łatwo zamontujesz fotelik bez użycia pasów bezpieczeństwa. Między siedziskiem a oparciem fotela znajdują się dwa uchwyty, do których wystarczy przypiąć fotelik. Jest on więc połączony bezpośrednio z samochodem. Korzystając z tego systemu, masz pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczniejsze.

Jakie testy konsumenckie powinny mieć foteliki samochodowe?

Zapewne słyszałeś także o czymś takim jak testy konsumenckie. Są to testy, które przeprowadza się w celu sprawdzenia wytrzymałości fotelika w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania. Przeprowadzane są przez niezależne organizacje konsumenckie, dzięki czemu masz pewność, że wynik testów jest obiektywny. Do tego typu organizacji należy np. ADAC, OAMTC lub TCS. Oprócz bezpieczeństwa podczas testów bierze się pod uwagę także łatwość obsługi fotelika, jego ergonomię oraz zawartość szkodliwych substancji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz