Materiał Partnera

Jakie akcesoria biurowe pomogą w sporządzeniu domowego archiwum?

Jakie akcesoria biurowe pomogą w sporządzeniu domowego archiwum?

Bałagan w dokumentach może uprzykrzyć nam życie, nie tylko w pracy, ale również w domu. Jak zapanować nad papierowym chaosem? Jakie akcesoria biurowe najlepiej pomogą w utrzymaniu porządku? Poznaj sprawdzone metody na organizację i segregację dokumentów, tak aby łatwo się z nich korzystało i dowiedz się, jakie akcesoria biurowe mogą w tym pomóc.

Po co tworzyć domowe archiwum?

W przeciwieństwie do biur, w których zazwyczaj istnieją specjalne procedury przechowywania dokumentacji, w domach często panuje chaos – paragony, dokumenty dotyczące edukacji i pracy zawodowej, zdjęcia, prywatne zapiski czy nawet życzenia urodzinowe potrafią być wszędzie. Domowe archiwum jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy zawsze mieć wszystko pod ręką i nie tracić czasu na przeszukiwanie stosów kartek.

Pierwsze, o czym musimy pomyśleć przed wyborem akcesoriów biurowych do segregacji dokumentów, to ich przeznaczenie. Ile dokumentów mają pomieścić? Jak będziemy je układać – czy ważny jest podział, np. chronologiczny lub alfabetyczny? Z jaką częstotliwością będziemy do nich zaglądać (jeśli często, to warto zaopatrzyć się w więcej lżejszych akcesoriów, aby łatwiej było do nich sięgać).

Segregatory, organizery i teczki

Najpopularniejszym akcesorium są segregatory. Dzięki wpinanym koszulkom, można dowolnie zmieniać kolejność kart i dokładać coraz to nowsze. Segregatory często posiadają w zestawie zakładki, służące do oddzielania od siebie całych działów dokumentów. Tego typu przekładki można również dokupić osobno lub sporządzić samemu – będzie potrzebny jedynie kolorowy papier i dziurkacz.

W przypadku pojedynczych dokumentów, które nie tworzą większej całości, warto zaopatrzyć się również w cienkie teczki. Jeśli zdecydujemy się na papierowe, warto wybrać typowo biurowo-archiwalne, o odczynie zapobiegającym wilgoci i nie niszczącym papieru. Dobrze sprawdzą się również teczki plastikowe – zaletą tych prześwitujących jest fakt, że widzimy od razu zawartość pierwszej strony. Jeśli zależy nam na jakości lub chcemy przechować w estetyczny sposób np. dyplom ukończenia studiów, specjaliści z Tarda polecają teczki wykonane ze skóry, które posłużą nam na lata. W przypadku dokumentów, które zawsze chcemy mieć pod ręką, warto pomyśleć o pojemnikach z przegródkami – stojących na biurku lub wiszących na ścianie
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz