Materiał Partnera

Jakich urządzeń diagnostycznych używa się w warsztatach samochodowych?

Jakich urządzeń diagnostycznych używa się w warsztatach samochodowych?

Współcześnie produkowane samochody mają dziesiątki czujników oraz podzespołów elektronicznych, których zbadanie byłoby niemożliwe gdyby nie nowoczesne urządzenia diagnostyczne. Muszą one znaleźć się w każdym dobrym warsztacie samochodowym oraz stacji kontroli pojazdów, które chcą rzetelnie i dogłębnie badać auta jeżdżące po naszych drogach. Jakie urządzenia są używane najczęściej? Sprawdź z nami już teraz.

Testery diagnostyczne

Urządzenia te pozwalają na kontrolowanie wielu parametrów w samochodzie, a także na wykrywanie błędów i ich kasowanie, instalację osprzętu jednostki napędowej, kalibrację czujników, monitorowanie pracy silnika, wykrywanie usterek układów ABS i ESP, kalibrację położenia kierownicy itp. Niestety same testery samochodowe również mogą ulegać awariom, w przypadku których konieczna będzie ich naprawa. Takie usługi oferuje m.in. firma MHH-Serwis należąca do Damiana Ślusarczyka, która serwisu samochodowych urządzeń diagnostycznych dokonuje od 2014 roku.

Oscyloskopy samochodowe

Jednym z bardziej przydatnych urządzeń w warsztatach samochodowych jest oscyloskop. Urządzenie to umożliwia sprawdzenie, czy dany element auta generuje właściwy sygnał, aby jednak używać go właściwie, niezbędna jest znajomość co do sposobu użytkowania oraz prawidłowej interpretacji wyników badania. Dużą popularnością cieszą się m.in. oscyloskopy mobilne posiadające własne akumulatory. Urządzenia te służą mechanikom i elektrykom długo, choć w przypadku nieprawidłowego użytkowania zawieść może multimetr, a także może wystąpić problem z brakiem napięcia na bloku zasilającym.

Cyfrowy miernik poziomu hałasu

Kolejnym bardzo przydatnym urządzeniem używanym w stacjach kontroli pojazdów są cyfrowe mierniki poziomu hałasu, czyli decybelomierze. Mają one na celu analizowanie hałasu generowanego przez pojazdy w trakcie ruchu i postoju, a także ocenę głośności standardowych sygnałów, w tym klaksonów. Najczęściej są to przyrządy bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu mogą być używane przez osoby nieposiadające szkoleń i specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.

Samochodowe urządzenia diagnostyczne to niezbędne wyposażenie, pozwalające na sprawdzenie prawidłowości działania najbardziej skomplikowanych systemów i podzespołów lokowanych w nowoczesnych autach. Najczęściej ich zakup to duża inwestycja finansowa, dlatego w przypadku awarii nie warto inwestować w nowe przyrządy, a zgłosić się do firmy zajmującej się profesjonalną naprawą urządzeń diagnostycznych.

Opracowanie:
Jawornik 74
tel. 533 649 989
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz