Materiał Partnera

Jakich tokarek używa się w obróbce skrawaniem?

Jakich tokarek używa się w obróbce skrawaniem?

Tokarka jest jedną z podstawowych maszyn wykorzystywanych w tzw. obróbce skrawaniem. To właśnie dzięki niej wykonuje się toczenie, które pozwala na nadanie konkretnym przedmiotom pożądanego kształtu. Zakup takiego urządzenia to jednak spory wydatek, dlatego warto przemyśleć nabycie używanej tokarki. Jakie dokładnie jej rodzaje proponują firmy zajmujące się ich sprzedażą?

Popularne modele

Nierzadko wykorzystywanym narzędziem w obróbce skrawaniem jest tokarka kłowa. Wyróżniają się one swoją konstrukcją, w której oprócz wrzeciona występuje także specyficzny element o budowie stożka. Ze względu na jego kształt nazywany jest potocznie kłem, skąd też pochodzi określenie takiego typu tokarki. W zależności od potrzeb i możliwości poszczególnych zakładów zajmujących się obróbką skrawaniem, tokarki kłowe dostępne są w różnych wariantach.

Można za ich pomocą obrabiać zarówno małe elementy, co wymaga znacznej precyzji, jak i spore przedmioty o wadze sięgającej nawet kilkudziesięciu ton. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się tokarki stołowe, w drugim zaś – ciężkie. Decydując się na ich zakup, warto sprawdzić ofertę renomowanych firm zajmujących się sprzedażą używanych maszyn do obróbki skrawaniem. Jedną z nich jest Arte Ferrum – szeroki asortyment dostępnych tokarek zawiera zarówno wiele typów maszyn kłowych, jak i nawet zaawansowane technologicznie urządzenia CNC. Czym się dokładnie wyróżniają?

Nowoczesna i wydajna tokarka

Toczenie jest procesem wymagającym sporej precyzji, dlatego w maszynach wykorzystywanych do takiej pracy montuje się obecnie układy sterowania numerycznego. Tokarki CNC zapewniają wysoką dokładność i jakość podczas wykonywania zaprogramowanych czynności, dzięki czemu obrabiane elementy są wykończone zgodnie z oczekiwaniami klienta. Jednym z wiodących producentów tokarek CNC jest Gildemeister, a w ofercie renomowanych dystrybutorów maszyn do obróbki skrawaniem znaleźć można również urządzenia japońskiej firmy Mazak.

Warto wspomnieć także o tokarkach tarczowych, dzięki którym możliwa jest obróbka elementów wyróżniających się sporą średnicą. Jej rozbudowanym wariantem jest tokarka karuzelowa. Maszyna ta charakteryzuje się pionową konstrukcją, co pozytywnie wpływa na jej stabilność oraz precyzję obróbki. Do nowoczesnych maszyn przeznaczonych do toczenia zaliczyć można też automaty tokarskie. Są one praktycznie bezobsługowe i z tego względu coraz chętniej stosowane przez wiele zakładów zajmujących się obróbką skrawaniem. Również i tego typu tokarki znaleźć można w ofercie firm zajmujących się sprzedażą używanych maszyn przeznaczonych do obróbki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz