Artykuł sponsorowany

Jakich nasion użyć, gdy chcemy założyć ogródek warzywny?

Jakich nasion użyć, gdy chcemy założyć ogródek warzywny?

Osobom niewtajemniczonym może się wydawać, że założenie ogródka warzywnego to skomplikowany proces, wymagający nie lada wiedzy i umiejętności. Rzeczywiście przydomowa uprawa wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale nie jest specjalnie trudna. Najważniejsze to wybrać dobre nasiona i wiedzieć, kiedy które warzywo należy posadzić i jak je później pielęgnować. Pamiętajmy też o starannym wybraniu miejsca na ogródek.

Zakładanie ogródka zacznijmy od warzyw korzeniowych

Warto zacząć przygodę z ogrodnictwem od uprawy roślin korzeniowych, bo nie jest trudna, a wyhodowane warzywa mają wiele cennych witamin i minerałów. Ważne dla zdrowia substancje są magazynowane w korzeniach, można je jeść zaraz po zerwaniu z grządki (np. kalarepę) albo przechowywać aż do zimy, np. seler, pietruszkę, ziemniaki, marchew. By jak najlepiej rosły, wybierzmy miejsce nasłonecznione osłonięte od wiatru, z żyzną, przepuszczalną glebą , która szybko się nagrzewa. Dobrze, by miała ciemnobrązowy albo czarny kolor – radzi specjalistka z Hurtowni i Produkcji Nasion  Toraf w Kluczborku.

Jak wybrać nasiona

Najlepiej kupować nasiona u sprawdzonego producenta, poleconego przez znajomych, bo nie wszystkie cechy nasion da się zobaczyć gołym okiem (np. tzw. czystość analityczną). Na pewno warto sprawdzić, czy nasiona są czyste, nieposklejane i suche, czy nie pleśnieją, bo tak się zdarza, gdy są niewłaściwie przechowywane. Nie muszą mieć identycznych rozmiarów i koloru, ponieważ nie są plastikowym produktem fabrycznym, tylko darem natury.

Kiedy sadzić i zbierać

Nasionka umieszczamy w ziemi  we w miarę równych rzędach, szerokich na mniej więcej metr. Pomiędzy rzędami zachowujemy odległość na 30-40 cm. Rośliny potrzebują przestrzeni i swobody, by się rozwijać. Zazwyczaj wysiewane są w linii prostej, ale inne kształty (np. okręgi, też są „dozwolone”, ciekawie się prezentują.  Wbrew pozorom rośliny sadzimy nie tylko latem, za ogródek warzywny zabieramy się już od marca.

  • marzec - seler - siejemy w szklarni, przesadzamy, zbieramy jesienią
  • marzec/kwiecień

- kalarepka - najpierw hodujemy rozsadnik, potem młode siewki przesadzamy, zbieramy w czerwcu

- marchew – siejemy od razu do ogrodu, zbieramy w czerwcu, można też pozostawić aż do jesieni i wtedy zbierać

- pietruszka – siejemy  w  gruncie, zbierać jesienią

  • kwiecień – ziemniaki – siejemy ok 10 cm pod ziemią, zbieramy latem i jesienią
  • kwiecień/czerwiec - buraki,  siejemy do gruntu, zbieramy w czerwca albo nawet  jesienią
  • kwiecień/wrzesień – rzodkiewki, do gruntu, zbiór wiosną.

Dalsze dbanie o rośliny to przede wszystkim podlewanie (najlepiej rano), odchwaszczanie i dbanie o odpowiednią ilość miejsca do swobodnego wzrostu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz