Materiał Partnera

Jakich dokumentów będziemy potrzebowali przy kupnie ubezpieczenia samochodu?

Jakich dokumentów będziemy potrzebowali przy kupnie ubezpieczenia samochodu?

Każdy posiadacz samochodu musi wykupić odpowiednie ubezpieczenia. Niektóre z nich są opcjonalne, inne obowiązkowe, jednak w niemal każdym przypadku wymagany komplet dokumentów do ich wykupienia będzie dokładnie taki sam. Niestety, bez ich dostarczenia nie możemy zawrzeć umowy na nową polisę komunikacyjną z wybranym ubezpieczycielem. Warto je zebrać przed wizytą u agenta, dzięki czemu wszystkie formalności załatwimy gładko i bez żadnych przeszkód.

Dowód rejestracyjny i prawo jazdy – podstawa podstaw

Jeśli chcemy wykupić ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC, OC i NW, będziemy potrzebowali kilku niezbędnych dokumentów. Żaden z agentów ubezpieczeniowych nie będzie w stanie dopełnić niezbędnych formalności, jeżeli nie dostarczymy mu kompletu informacji wymaganych ze względów formalnych. Dokładne wytyczne najlepiej poznać u źródła, np. w agencji ubezpieczeniowej prowadzonej przez Zenona Łuszcza. Wówczas dowiemy się konkretnie, jakie dokumenty będą wymagane w naszym przypadku, a rozmowa w cztery oczy z ubezpieczycielem pozwoli także na rozwianie wszelkich wątpliwości i wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia. Z pewnością jednak będziemy musieli zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Znajdują się w nim wszelkie niezbędne do ustalenia najlepszej formy ubezpieczenia informacje, takie jak choćby rok produkcji, model i marka samochodu, a także moc i pojemność silnika. To one pomagają oszacować kwotę składki. Innym niezbędnym dokumentem będzie oczywiście prawo jazdy (ten dokument jednak mamy zazwyczaj przy sobie).

Dodatkowe dokumenty niezbędne do uzyskania ubezpieczenia

Jeżeli zawieramy umowę ubezpieczenia samochodu po raz kolejny, ale zmieniamy towarzystwo ubezpieczeniowe, to koniecznie musimy zabrać do agenta aktualną polisę. Możemy przedłożyć samą umowę albo zaświadczenie od naszego obecnego ubezpieczyciela – musi ono zawierać dotychczasową historię przebiegu polisy. Jest to najlepszy sposób na udokumentowanie zniżek, które uzyskaliśmy. Ważna będzie także informacja o tym, kiedy ostatnio ulegliśmy wypadkowi komunikacyjnemu podczas prowadzenia auta. Wpływa ona zwłaszcza na wysokość polisy AC. Ubezpieczając nowe auto, świeżo po jego zakupie, powinniśmy zabrać do agencji ubezpieczeniowej także umowę kupna‐sprzedaży. W przypadku współwłaścicielstwa pojazdu będziemy musieli okazać także numery PESEL pozostałych właścicieli samochodu, ich adresy zamieszkania oraz daty wydania ich praw jazdy – dobrze jest mieć zatem przy sobie nie tylko swoje dokumenty, ale także te, które należą do współwłaścicieli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz