Materiał Partnera

Jaki wpływ na środowisko ma ekogroszek?

Jaki wpływ na środowisko ma ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które produkowane jest z węgla kamiennego. Ten materiał opałowy wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami. Jego największe zalety zauważymy podczas spalania go w specjalnych kotłach 5 klasy wyposażonych w podajnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać zdecydowanie mniejszą emisję zanieczyszczeń. To sprawia, że ekogroszek uznawany jest za produkt ekologiczny. Jednak, czy rzeczywiście jest tak dobry dla środowiska?

Ekogroszek, czyli ekologiczne źródło energii

Ekogroszek to materiał opałowy, który spełnia wszystkie rygorystyczne normy ekologiczne, jakie muszą brać pod uwagę producenci tego paliwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wyróżnia się wiele rozmaitych źródeł energii, które uważa się za ekologiczne i można je stosować do ogrzewania pomieszczeń. W tym celu można stosować prąd i gaz, aczkolwiek ze względu na koszty instalacji lub niemożliwość jej wykonania (np. trudności z doprowadzeniem gazu), wielu z nas nie może pozwolić sobie na takie inwestycje. Alternatywnym rozwiązaniem jest postawienie na ekogroszek. Korzyścią tej opcji jest nie tylko niższa cena materiału grzewczego, lecz również to, że proces jego produkcji oraz sposób spalania mają duże znaczenie dla jego właściwości, a podczas tych procesów nie powstają zanieczyszczenia. Z tego względu ekogroszek uznawany jest za paliwo ekologiczne.

Jak powstaje ekogroszek?

Jak zostało wspomniane na początku, ekogroszek produkowany jest z węgla. To jednak nie oznacza, że każdy węgiel kamienny nadaje się do tego, aby zrobić z niego ekogroszek. Do tego zadania używa się wyselekcjonowanych partii węgla, które wyróżniają się niewielką wilgotnością, niską zawartością niepalnych substancji, a do tego są wysokokaloryczne. W trakcie powstawania ekogroszku materiał jest wielokrotnie płukany i przesiewany, dzięki czemu uzyskuje bardzo dużą energetyczność. Wpływ na tę zaletę ma także wzbogacenie węgla podczas procesu produkcji.

Końcowy produkt, czyli ekogroszek, charakteryzuje się małą zawartością siarki oraz niską zawartością popiołu. Te właściwości w połączeniu z niewielką wilgotnością sprawiają, że ten materiał grzewczy ma dużą wartość opałową. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w porównaniu do innych materiałów grzewczych ilość spalanego ekogroszku jest dużo mniejsza, a pozyskana energia jest taka sama. Z tego wynika, że w ciągu sezonu grzewczego spalimy mniej ekogroszku niż np. węgla kamiennego, a to przekłada się na mniejszą ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.

Spalanie ekogroszku – co warto wiedzieć na ten temat?

Do spalania ekogroszku wykorzystuje się specjalistyczne kotły 5 klasy, które określa się mianem nisko-emisyjnych. Takie kotły wyposażone są w ślimakowy lub tłokowych podajnik węgla i wyróżniają się wysoką sprawnością, która pozwala uzyskać znacznie niższy koszty energii spalania ekogroszku. Poza tym zautomatyzowana praca sprawia, że obsługa urządzenia nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej, ani wielu czynności jak np. rozpalanie pieca i dorzucanie do niego materiału opałowego. Kotły 5 klasy to urządzenia ekonomiczne, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim ekologiczne. Dodatkowo spalanie w nich ekogroszku sprawia, że do środowiska  przedostaje się bardzo mała ilość szkodliwych substancji. Spalanie ekogroszku emituje kilkukrotnie mniejszą ilość gazów cieplarnianych od ustalonych przez Unię Europejską norm. Dodatkowo samo spalanie to proces prawie bezdymny.

Ekogroszek – czy naprawdę jest bezpieczny dla środowiska?

Ekogroszek to materiał opałowy, który określany jest jako jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na uzyskanie energii cieplnej. Ten materiał grzewczy jest efektywny, a także praktyczny i posiada optymalne właściwości dla naturalnego środowiska. To możliwe jest dzięki temu, że ekogroszek można spalać czysto i nie powstają przy tym duże zanieczyszczenia. Jednak należy mieć na uwadze, że proces produkcji i późniejsze jego spalanie muszą zostać przeprowadzone prawidłowo, a w trakcie ich wykonywania muszą panować odpowiednie warunki. Poza wysoką jakością opalu, duże znaczenie ma też optymalna temperatura, właściwe doprowadzenie powietrza, częstotliwość dozowania opału oraz prawidłowo rozprowadzona instalacja grzewcza i dobrze działający przewód kominowy.

Duży wpływ na ekologiczność ekogroszku ma jego jakość. Od tego parametru zależy to, czy podczas spalania opału emisja szkodliwych substancji rzeczywiście będzie niższa w porównaniu do innych materiałów grzewczych. Jeśli zależy nam na jak najbardziej ekologicznym spalaniu, musimy zaopatrzyć się w ekogroszek wysokiej jakości. Taki produkt znajdziemy w ofercie firmy Skład Opału „Ekogroszek” z Wrocławia. Ekogroszek wysokiej jakości charakteryzuje się dużą kalorycznością, a w jego składzie nie ma dużej zawartości popiołu oraz niepalnych i szkodliwych substancji. Podczas zakupu ekogroszku powinniśmy dodatkowo zwracać uwagę na jego wilgotność, która nie może być zbyt wysoka. Abyśmy mieli pewność, że produkt powstał z wyselekcjonowanych partii węgla, a do tego przeszedł badania laboratoryjne, warto szukać ekogroszku certyfikowanego. Takie informacje znajdziemy np. na stronach internetowych producentów i sprzedawców, a także na opakowaniach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz