Materiał Partnera

Jaki wpływ ma zabawa klockami na prawidłowy rozwój Twojego dziecka?

Jaki wpływ ma zabawa klockami na prawidłowy rozwój Twojego dziecka?

Układanie klocków to zabawa, którą kojarzy niemal każdy – nawet nasi dziadkowie. I choć są one jedną z najpopularniejszych i najprostszych zabawek, dzieci na całym świecie kochają je! Według badań psychologów, klocki bardzo silnie wpływają na prawidłowy rozwój malucha. Pomagają wyrobić zdolności manualne oraz rozwinąć wyobraźnię. Dlaczego warto kupić dziecku klocki?

Zabawka dla dzieci w każdym wieku

Klocki są odpowiednie dla dziecka w każdym wieku, nawet niemowląt, które dopiero zaczynają się bawić. Ważne jest, aby dostosować ich rozmiar. W przypadku maluchów poniżej 3 roku życia należy unikać szczególnie małych elementów i ostrych krawędzi. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje wiele różnych rodzajów klocków – od klasycznych drewnianych, aż po konstrukcje magnetyczne. Producenci, tacy jak np. NINA, w swojej ofercie posiadają nie tylko zwykłe cegiełki, ale również zestawy, z których można zbudować pojazdy lub kolejki. Również rodzice będą mieli wiele frajdy ze wspólnej zabawy i obserwacji dziecka – a można się zdziwić, jakie cuda potrafi wybudować kilkulatek!

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają klocki?

Wpływ klocków na prawidłowy rozwój dziecka jest ogromny. Już kilkumiesięczne dziecko, dzięki różnorodnej teksturze ćwiczy zdolności sensoryczne. Zabawa klockami przede wszystkim rozwija zdolności manualne. Jeśli przedszkolak ma problemy z prawidłowym utrzymywaniem długopisu podczas rysowania szlaczków i pisania pierwszych liter – doskonale sprawdzą się klocki pozbawione wypustek. Budowle z nich powstałe są niezwykle delikatne, dlatego maluch będzie zmuszony kontrolować swoje ruchy, siłę nacisku oraz trenować cierpliwość. Odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa jest potrzebną umiejętnością podczas czynności szkolnych, gry na instrumentach, czy też uprawiania sportów. Według psychologów klocki są doskonałą metodą na rozwinięcie kreatywności i wyobraźni dziecka. Ważne jest, aby rodzic brał czynny udział w zabawie i pomagał w trudniejszych momentach, aby pociecha zbyt szybko nie znudziła się zabawą. Wiele przedszkolaków mogłoby układać klocki godzinami.

Największe zalety wynikające z regularnej zabawy klockami:

  • kształtowanie zdolności manualnych,
  • ćwiczenie koncentracji,
  • rozwijanie wyobraźni,
  • nauka dzielenia się,
  • zacieśnianie więzi między rodzicami a dzieckiem oraz rodzeństwem podczas wspólnych zabaw,
  • nauka rozpoznawania kolorów oraz kształtów,
  • nauka analizowania związków przyczynowo-skutkowych.

Biorąc pod uwagę szereg wyżej wymienionych zalet, klocki są najtańszą dostępną na rynku zabawka edukacyjną, która ma tak wszechstronne zastosowanie. Klocków nie powinno zabraknąć w każdym domu, bez względu na wiek dziecka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz