Jaki wentylator przenośny sprawdzi się w upalne dni?

Jaki wentylator przenośny sprawdzi się w upalne dni?

Wraz z nadejściem wakacji temperatura na zewnątrz wciąż rośnie. Jest ciepło, gorąco, a nawet upalnie! Co więcej, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach również nie przynosi ulgi. Zastanawiasz się, jak schłodzić mieszkanie w upalne dni? Do najpopularniejszych rozwiązań należą przenośne wentylatory. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model urządzenia. Zapoznaj się z naszym porównaniem wiatraków i klimatyzatorów.  

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rodzaje wentylatorów przenośnych

Latem chcemy cieszyć się słońcem i piękną pogodą. Jednak gdy temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza, to nawet miłośnicy gorąca mogą zacząć narzekać na upały. Przebywanie w dusznych pomieszczeniach ułatwić może tylko dobry sprzęt. W biurach, galeriach handlowych, lokalach czy placówkach publicznych możemy liczyć na klimatyzację. W domowych warunkach decydujemy się jednak zazwyczaj na przenośne wentylatory.

Zapewniają ożywczy powiew, a półki sklepowe uginają się wręcz pod różnego rodzaju wiatrakami mobilnymi. Nie są one w stanie obniżyć rzeczywistej temperatury powietrza w pokoju, ale przynoszą ulgę w nawet najbardziej upalne dni. Należą do najtańszych urządzeń chłodzących na rynku. Cena wentylatora przenośnego nie musi przekroczyć nawet stu złotych. Droższe wersje posiadają zazwyczaj dodatkowe funkcje i gadżety.

Wśród najpopularniejszych na rynku typów wiatraków przenośnych wyróżniamy:

 • Wentylator stojący: najchętniej kupowana opcja klasyczna z okrągłą tarczą, dużym śmigłem i statywem. Zazwyczaj sięga około 110-140 cm, choć w sklepach AGD dostępne są również modele podłogowe z niskim stelażem.

 • Wentylator przemysłowy: specjalistyczne urządzenie charakteryzujące się większą mocą oraz wykonaniem z bardziej solidnych materiałów. Najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach.

 • Wentylator biurkowy: model przeznaczony do chłodzenia małych wnętrz. Ustawia się go na biurkach czy szafkach. Rozmiar sprawia, że urządzenie jest mnie wydajne, ale dużo bardziej poręczne niż klasyczne wiatraki przenośne.

 • Wentylator bezłopatkowy: nowoczesna, cicha, elegancka i sporo droższa wersja sprzętu. W tym przypadku śmigło zostało zastąpione specjalną obręczą.

 • Wentylator kolumnowy: swoim designem nie przypomina standardowych wiatraków. Jest  wydajny, cichy i stylowy. Miniaturowe śmigła zostały w tej wersji umieszczone wewnątrz sprzętu.   

 • Wentylator na USB: niedrogie i niewielkie urządzenie, które można podłączyć do komputera czy laptopa.

Poza tym możemy również zainwestować w niemobilne wersje sprzętu np. sufitową lub ścienną.  

rodzaje wentylatorów

Wiatrak przenośny a klimatyzator – porównanie

Podczas upałów szukamy różnych sposób na ochłodzenie mieszkania. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się klimatyzatory oraz elektryczne wentylatory przenośne. Czym poza wyglądem różnią się od siebie oba urządzenia? Podstawową rozbieżnością jest już sam efekt działania. Jak już zostało wspomniane, klasyczne wiatraki przynoszą odczucie niższej temperatury, klimatyzacja zaś fizycznie chłodzi otoczenie.

Standardowy wentylator występuje w wielu wersjach, nie wymaga żadnych instalacji poza dostępem do zasilania i należy do najtańszych urządzeń chłodzących. Sprawdza się w praktycznie każdym pomieszczeniu i jest bardzo skuteczny w działaniu. Należy jednak pamiętać, że znacząco wpływa na rachunki za prąd i nie zapewnia w takim samym stopniu ochłodzenia jak klimatyzator. Ten zaś przydaje się cały rok, ponieważ zapewnia funkcję grzania, ale wymaga przy tym odpowiedniej pielęgnacji.

Trudno jednoznacznie wskazać, które urządzenie sprawdzi się lepiej w upalne dni ze względu na występujące między nimi różnice w cenie oraz sposobie działania. Warto jednak podkreślić, że wentylator to najprostsza i najtańsza metoda na szybkie ochłodzenie.  

Jaki wentylator przenośny? Kluczowe kryteria wyboru

Podczas zakupu domowego wentylatora warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj sprzętu, ale również kilka innych parametrów. Mogą one decydować o komforcie użytkowania oraz skuteczności działania. Wśród najważniejszych czynników możemy wymienić:

 • Moc: w większości modeli waha się od 15 do 150W, za standard uważa się zaś przedział 30-70W. Im wyższa moc, tym większa efektywność i możliwość ciągłej pracy. 

 • Poziom hałasu: natężenie dźwięku podawane jest w decybelach. Cichy wentylator pracuje na poziomie głośności poniżej 60dB.

 • Wydajność: należy dobierać ją do wielkości pomieszczenia i podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Od niej zależy również efektywność konkretnego modelu. 

 • Regulacja prędkości pracy: czynnik określający funkcjonalność urządzenia. Większość wiatraków posiada kilka trybów prędkości działania.

 • Średnica śmigła: kolejny ważny parametr, który decyduje o wydajności wiatraka przenośnego. Szacuje się, że średnica nie powinna mieć mniej niż 40 cm.

 • Oscylacja i regulacja kąta nachylenia: wentylatory stojące czy biurkowe umożliwiają kierowanie powietrza w konkretnym kierunku. Funkcja przydatna, gdy w pomieszczeniu znajduje się kilka osób.

 • Gabaryty i estetyka urządzenia: nowoczesne modele można dopasować do wielkości i stylu wnętrz. Ponadto warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego został wykonany sprzęt.

parametry wentylatorów przenośnych

Nawet w środku lata nie jesteśmy skazani na przebywanie w dusznych i przegranych pomieszczeniach. Wiatrak przenośny stanowi świetną inwestycję na długie lata. Jeśli chcesz efektywnie schłodzić swoje wnętrza, to poznaj również pięć innych sposobów na upał w domu.  

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także