Artykuł sponsorowany

Jaki węgiel wybrać? Miał, ekogroszek czy kostka?

Jaki węgiel wybrać? Miał, ekogroszek czy kostka?

Żeby ogrzewać nasz dom efektywnie, nie wystarczy nowoczesny piec. Potrzebny jest też dobry opał. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy materiał opałowy.

Wybieraj ostrożnie

Ogrzewanie budynków węglem, dzięki właściwościom nowoczesnych pieców, spalających nawet 90% tego materiału, jest stosunkowo niedrogie. To aktualnie najtańszy sposób na utrzymanie w domu ciepła. Warunkiem jest wybranie właściwego rodzaju węgla – najlepszy efekt osiągniemy tylko wtedy, kiedy kupimy materiał opałowy dobrej jakości. Jak poznać, że mamy do czynienia z porządnym węglem? Najważniejszym czynnikiem jest jego wartość energetyczna – nazywana też wartością opałową. Jej wysokość zależy między innymi od miejsca wydobycia węgla oraz od wielkości ziarna – te większe będą miały wyższą wartość energetyczną. Warto zwrócić na to uwagę, bo stosowanie węgla wyższej jakości obniża roczne koszty ogrzewania budynku. Trzeba też pamiętać, że lepszy węgiel to mniej szkodliwych substancji zatruwających atmosferę. Jeśli zależy nam na dobrym i opłacalnym materiale opałowym, powinniśmy popytać w kilku składach o to, z jakich źródeł pochodzi sprzedawany przez nich węgiel. Jeśli to polski węgiel, żeby mieć pewność, z której kopalni pochodzi sprzedawany towar, warto poprosić o certyfikat. Przed zakupem do składu węgla najlepiej wybrać się osobiście, by upewnić się, że mamy do czynienia z uczciwą firmą. Zwykle najbardziej opłaca się kupować węgiel od razu na cały sezon – ale jeśli mamy wątpliwości, najpierw możemy zamówić tylko pojedynczy worek na próbę. Jeśli opał okaże się dobry, spokojnie możemy zdecydować się na większą ilość.

Rodzaje węgla

W zależności od tego, jakim piecem dysponujemy, powinniśmy wybrać odpowiadający mu rodzaj węgla. Jednym z dość popularnych gatunków paliwa opałowego jest kostka. To rodzaj węgla kamiennego. Kostka osiąga wysoką kaloryczność – nawet 29 MJ/kg. Jest bardzo wydajna. Można ją stosować w różnych rodzajach pieców, niestety jest dość droga. Kolejny rodzaj węgla to orzech – należy do węgli grubych i cieszy się tylko trochę niższą od kostki kalorycznością. Jest znacznie tańszy. W podobnej cenie można kupić groszek, czyli najdrobniejszy rodzaj węgla kamiennego. Groszek przeznaczony jest do pieców z podajnikiem. Jest mniej kaloryczny, ale nadal na tyle wydajny, że bez problemu ogrzeje nawet duży dom. Najtańszym rodzajem węgla używanym do ogrzewania domów jest miał – trudno jednak zdobyć go w dobrej jakości.

Sprawdzone źródło

Szeroki wybór sprawdzonych materiałów opałowych oferuje Jenisej Sp. z. o.o. Działalność firmy skupia się przede wszystkim na sprzedaży hurtowej i detalicznej różnych rodzajów węgla. Opał można zamówić luzem albo w workach. Przedsiębiorstwo sprzedaje miał, ekogroszek, orzech i kostkę opałową. Zawsze dba o to, by klienci otrzymywali towar najwyższej jakości. Innymi materiałami opałowymi w ofercie są różne rodzaje drewna – m.in. rozpałkowe i kominkowe. Przed zakupem pracownicy firmy służą profesjonalną poradą, dzięki czemu łatwiej jest wybrać najlepszy materiał opałowy, odpowiadający naszym potrzebom. Firma dysponuje specjalnymi pojazdami, którymi dowozi węgiel we wskazane miejsce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz