Jaki tynk wewnętrzny wybrać?

Jaki tynk wewnętrzny wybrać?

Tynk wewnętrzny spełnia w pomieszczeniu nie tylko funkcję ochronną, ale także dekoracyjną. Odpowiednio nałożony gwarantuje estetyczny wygląd wnętrza. Dowiedz się, jakie są rodzaje tynków wewnętrznych i poznaj ich wady i zalety. Przeczytaj, czym różni się zwykły tynk od szlachetnego. Przeczytaj, kiedy sprawdzi się tynk jedno-, dwu- lub trójwarstwowy.

Strony www Strony www

Jakie są rodzaje tynków wewnętrznych?

Pod względem składu można wyróżnić tynki wewnętrzne cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe oraz gliniane. Coraz bardziej popularny staje się tynk dekoracyjny wewnętrzny.

Tynki cementowo-wapienne mają wiele zalet, są mocne, szybko wiążą, a w dodatku wystarczy położyć ich cienką warstwę. Na rynku dostaniesz też tynki wapienno-cementowe, które jednak są słabsze i wymagają położenia grubszej warstwy oraz więcej czasu, by dobrze się związały. Zarówno jedne, jak i drugie można zastosować w pomieszczeniach suchych i o wyższej wilgotności.

Tynki wapienne wiążą wolniej niż tynki z dodatkiem cementu, co pozwala nawet na wykonanie poprawek następnego dnia. Dłuższe wiązanie ma też swoje plusy – zmniejsza się ryzyko skurczu, które powoduje pękanie. Tynki wapienne są paroprzepuszczalne, jednak mniej wytrzymałe niż cementowe, dlatego wymagają położenia grubszej warstwy. Stosuje się je najczęściej na stare tynki, nie zaleca się ich do pomieszczeń, w których panuje wilgoć.

Najszybciej wiążą tynki wewnętrzne gipsowe, dlatego należy nakładać je maszynowo, by równomiernie je rozprowadzić i zatrzeć w odpowiednim czasie. Zbyt późne zatarcie może wymagać zeszlifowania, które wykonane nieprofesjonalnie zwykle doprowadza do nierówności. Istnieje również możliwość nakładania tynku gipsowego ręcznie, jednak wtedy należy zastosować dodatki, które opóźnią wiązanie. Tynki gipsowe najlepiej zastosować w pomieszczeniach suchych na takie podłoża jak cegła, pustaki, beton czy styropian. Należy pamiętać, by kłaść tylko jedną warstwę.

Tynki gliniane przeznaczone są przede wszystkim do suchych wnętrz, a ich zastosowanie jest korzystne, ponieważ regulują one wilgotność w pomieszczeniach. Kolejną zaletą jest wykorzystanie tynku glinianego dekoracyjnie, ponieważ dzięki odpowiedniej metodzie nakładania można uzyskać różne powierzchnie, np. typu baranek.

Coraz chętniej wybierane są tynki wewnętrzne dekoracyjne, które mają rozmaite faktury i odcienie. Można je także pomalować na wybrany kolor. Nowoczesne tynki mogą nawet imitować takie faktury jak kamienie czy drewno, które są ostatnio wyjątkowo modne w aranżacji różnych wnętrz.  

Tynk zwykły, szlachetny czy specjalny?

Tynki wewnętrzne dzieli się na:

  • zwykłe – nie zawierają dodatków, można kłaść je jedno- lub wielowarstwowo. Nadają się do zastosowania jako tynki dekoracyjne, jeśli zostaną odpowiednio zatarte.
  • szlachetne – tynki szlachetne to te z wykorzystaniem szlachetnej zaprawy w postaci kruszyw marmurowych czy białego cementu. Również nadają się do zastosowania dekoracyjnego przy wykorzystaniu specjalnych technik.
  • specjalne – czyli tynki do zadań specjalnych – wyciszające, poprawiające akustykę, blokujące przenikanie fal radiowych, przeznaczone do hal sportowych itd.  

Tynki wewnętrzne jedno- czy wielowarstwowe?

Tynki jednowarstwowe, określane jako surowe, stosuje się bezpośrednio na podłoże. Otynkowane w ten sposób ściany są szorstkie. Tynki jednowarstwowe przeznaczone są przed wszystkim do zabezpieczenia ścian w pomieszczeniach gospodarczych czy strychach i piwnicach.

Tynki dwuwarstwowe składają się z warstwy obrzutki i warstwy narzutowej, której wykonanie jest dość pracochłonne. Tynk trójwarstwowy dodatkowo składa się jeszcze z warstwy gładzi, która pozwala na uzyskanie gładkiego tynku. Na taką powierzchnię można położyć gładź gipsową lub tynk dekoracyjny.

Przeczytaj, jak wybrać tynk zewnętrzny.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz