Artykuł sponsorowany

Jaki system nawadniający wybrać do amatorskiej szklarni?

Jaki system nawadniający wybrać do amatorskiej szklarni?
Na budowę szklarni decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko jako pomysł na biznes, ale często na własny użytek, aby wyhodować przy swoim domu własne świeże i smaczne warzywa lub owoce. Niestety, techniki szklarniowe nie dla wszystkich są łatwe. Zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie interesowały się ani budownictwem, ani uprawą roślin. O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na budowę szklarni na swojej posesji?

Czy warto zdecydować się na szklarnię?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w swoim ogródku mają sporo wolnej przestrzeni. W szklarni można uprawiać różne rośliny – od zwykłej sałaty i rzodkiewki po te nieco bardziej tropikalne np. arbuzy. Decydując się na szklarnię, trzeba jednak pamiętać, że nie może być osłonięta przez drzewa. Szklarnia w zacienionym miejscu nie spełni swojej funkcji. Czy warto ją budować? Jeśli uwielbiasz świeże owoce i warzywa pozbawione sztucznego nawozu oraz szkodliwych herbicydów i pestycydów to odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak!

Nawilżanie podłoża czy powietrza?

Odpowiedni system nawadniający szklarnię to podstawa. Jedną z podstawowych jej zalet jest to, że rośliny są całkowicie odizolowane od działania szkodliwych czynników środowiska. Niestety, ma to również swoje wady. Opady atmosferyczne nie docierają do jej wnętrza, wobec czego konieczne jest regularne nawadnianie. Może przebiegać dwojako:

  • Nawadnianie podłoża – woda jest podawana bezpośrednio do gleby, dzięki czemu rośliny mogą ją pobierać poprzez system korzeniowy.
  • Zraszanie powietrza – drobinki wody są rozpylane w powietrzu, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie jego wilgotności.

Warto zainstalować oby dwa systemy i dopasować wilgotność gleby oraz powietrza do potrzeb uprawianych roślin. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza to idealne warunki dla większości roślin szklarniowych.

Profesjonalna szklarnia? To łatwiejsze niż myślisz!

Jeśli już za coś się zabieramy, warto zrobić to porządnie! Bez względu na to, czy szklarnia będzie na użytek własny, czy też jako sposób na biznes – dobrze jest zdecydować się na budowę takiej, która posłuży latami i pozwoli na stworzenie optymalnych warunków do wzrostu roślin. Systemy nawadniające oraz inne kompleksowe usługi (tzw. budowę pod klucz) oferuje między innymi firma Milex. Osoby niedoświadczone nie powinny zabierać się za samodzielną budowę szklarni. O wiele lepiej zlecić ją specjalistom, którzy zadbają o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Profesjonalna i niemal bezobsługowa szklarnia to przede wszystkim wygoda i spora oszczędność czasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz