Materiał Partnera

Jaki sprzęt wędkarski kupić na początek? Poradnik

Jaki sprzęt wędkarski kupić na początek? Poradnik

Wędkowanie to pasja na całe życie – wielu pasjonatów wędkarstwa łowi od dzieciństwa. Nigdy jednak nie jest za późno, by zacząć. Jaki sprzęt najlepiej kupić na pierwszą wędkarską wyprawę? Jaka powinna być pierwsza wędka? Podpowiadamy, co trzeba nabyć w sklepie wędkarskim, żeby łowienie ryb było dla nas czystą przyjemnością. Oto poradnik na temat sprzętu dla początkujących wędkarzy.

Dla początkujących

Sprzęt wędkarski to bardzo szerokie zagadnienie. Do wyboru mamy profesjonalne, lekkie, a przy tym dość drogie elementy zestawu wędkarskiego oraz znacznie tańszy sprzęt dla amatorów. Jeśli dopiero zaczynamy łowić, nie ma sensu wydawać pieniędzy na najdroższą możliwą wędkę. Trzeba zdecydować się na taki sprzęt, który nie będzie szczególnie drogi, ale pozwoli nam na wygodne łowienie ryb. W sklepach wędkarskich często możemy kupić kompletny zestaw dla początkujących. Jeśli jednak zależy nam na jakichś konkretnych parametrach sprzętu wędkarskiego, lepiej będzie, jeśli każdy jego element kupimy oddzielnie. Najlepiej, jeśli na temat sprzętu porozmawiamy z doświadczonym wędkarzem, albo z właścicielem sklepu wędkarskiego Jolex. PW. Waldemar Demczuk, właściciel sklepu, o sprzęcie wędkarskim wie wszystko.

Jaki wybrać kij?

Na początek najczęściej polecane są wędki spławikowe. Dobrą, lekką, a przy tym solidną wędkę można kupić już za 120 złotych. Waga wędki ma szczególne znaczenie, zwłaszcza wtedy, jeśli szukamy sprzętu wędkarskiego dla dziecka. Nastoletni chłopcy często zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem. Ważne, żeby wędka nie była dla nich za ciężka. Polecana na początek długość kija to około 3,6 metra.

Uważaj na żyłkę

Z bardzo dużą uwagą należy podejść także do wyboru żyłki. Warto kupić szpulę liczącą przynajmniej 200 metrów – zapas żyłki na pewno nam się przydam, kiedy ją zerwiemy lub poplączemy. Żyłka powinna mieć średnicę 0,2 mm. Ważna jest tutaj wytrzymałość. Niedoświadczeni wędkarze często mają problem z holem ryby – wytrzymała żyłka pozwoli na utrzymanie zdobyczy nawet początkującemu wędkarzowi. Wybierając żyłkę powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy po zgięciu wraca ona do swojej normalnej formy. Pamiętajmy też, by nie była zbyt elastyczna – to sprzyja plątaniu. Starajmy się także, żeby żyłka była jak najcieńsza – to da nam największe szanse na złowienie ryby. Sprzęt wędkarski warto kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach, które mają jego szeroki asortyment. Jakość wykonania ma tu duże znaczenie – nawet w przypadku żyłki. Dlatego zakupy róbmy tylko w godnym zaufania sklepie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz