Artykuł sponsorowany

Jaki sprzęt wędkarski jest pomocny do łowienia karpi?

Jaki sprzęt wędkarski jest pomocny do łowienia karpi?

Niektórzy wędkarze są nastawieni na połów konkretnego gatunku ryby. Również i w takim przypadku efektywność zależy nie tylko od doboru techniki, ale również właściwego sprzętu. Wędzisko powinno być bowiem dopasowane do cech fizycznych zwierzęcia, podobnie jak zanęta oraz przynęta. O wszystkich aspektach dotyczących najważniejszych akcesoriów w wędkarstwie karpiowym, piszemy w poniższym artykule.

Podstawa, czyli wędka

Trudno wyobrazić sobie połów jakichkolwiek ryb bez tak elementarnego wyposażenia. W przypadku karpi powinniśmy postawić na sprzęt naprawdę dobrej jakości, ale przede wszystkim dostosowany do masy tego gatunku. W zależności od techniki połowu, umiejętności oraz upodobań długość wędziska powinna zawierać się w przedziale od 3 do 5 metrów. Istotne znaczenie ma również model kołowrotka, a poleca się te ze stałą szpulą i wytrzymałą żyłką o grubości co najmniej 0,3 milimetra. Co ważne w specjalistycznych sklepach wędkarskich, takich jak między innymi Kameleon, znajdziemy specjalne wędki karpiówki, przystosowane właśnie do połowu tych ryb. Przy okazji zakupu wędziska nie zapomnijmy również o wyborze właściwych haczyków. Najlepiej, gdy te mają groty zakrzywione do środka i rozmiar 1-5.

Nęcenie karpia

Odpowiednia wędka to dopiero część sukcesu w połowach. Nawet z najlepszym modelem nie uda się nam złowić karpia, jeśli nie zadbamy o dobór właściwej zanęty wraz z przynętą. Pierwsza z wymienionych stanowi pokarm, który służy zwabieniu i utrzymaniu ryb w łowisku. Cechuje się on przede wszystkim aromatycznością, która ma je przyciągnąć. W przypadku karpi sprawdzą się na przykład gotowe produkty sypkie o aromacie kukurydzy, ale poleca się również specjalne kulki proteinowe. Ponadto dobre rozwiązanie w porze jesiennej to zanęty o zapachu mięsnym, a latem z kolei pellet. Decydując się na połów w stawie bądź jeziorze, przydadzą się natomiast ziemniaki wraz z kukurydzą.

Nie można zapominać o przynętach, które mogą być naturalne – pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub żywe – bądź sztuczne. W tym przypadku sprawdzi się ten sam pokarm, który wcześniej zastosujemy jako zanętę. Warto także sięgnąć po białe robaki, rosówki lub ochotki. Należy wspomnieć, że podobne upodobania ma również inny gatunek ryb, czyli amur. Może się więc zdarzyć, że przy okazji połowu karpi, natrafimy i na nie.

Dodatkowe akcesoria

W wędkarstwie karpiowym zawsze do wyciągania zwierząt w wody wykorzystuje się podbierak, czyli siatkę przymocowaną do obręczy na trzonku. W przypadku tego rodzaju połowów najlepiej sprawdzi się ten o trójkątnym koszu z małymi oczkami. Ponadto, jeśli planujemy nocne wędkowanie, należy zabrać ze sobą worek karpiowy, dzięki któremu podtrzymamy okaz w wodzie do momentu jej zważenia i zmierzenia. Do tego z kolei niezbędne będą odpowiednie przyrządy, czyli waga wraz z miarką. To, którą metodę dokumentacji wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Przy długich, wielogodzinnych połowach na brzegu jeziora lub stawu z pewnością przyda się również wygodnie siedzisko.

Opracowanie:
Grudziądz, pl. Niepodległości 7
tel. 503 460 391
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz