Jaki rower szosowy kupić?

Jaki rower szosowy kupić?

Szosówki są jednym z najbardziej klasycznych typów rowerów. Jednak obecnie większą popularnością cieszą się rowery crossowe, trekkingowe czy górskie – jeżeli myślimy o kupnie jednośladowca, to właśnie te modele przyjdą nam do głowy jako pierwsze. Przeczytaj, dlaczego warto wyłamać się ze schematu i powrócić do klasyki. Dowiedz się, ile kosztuje dobra szosówka i na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Jaki rower szosowy wybrać?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Inne potrzeby ma rowerzysta amator z niskim budżetem, a inne potrzeby będzie miał profesjonalista, który na zakup roweru przeznaczyć może grube tysiące. Pamiętaj, że jazda na rowerze przynosi korzyści, ale jeżeli chodzi o dobry sprzęt kwestia pieniędzy jest decydująca. Jeżeli jesteś amatorem, wiele funkcji może okazać się nieprzydatnych, dlatego też nie warto inwestować w nie pieniędzy i niepotrzebnie nadwyrężać domowego budżetu. Dobry rower szosowy to przede wszystkim jednak kwestia indywidualna.

Niezależnie od tego, ile chcemy przeznaczyć na zakup roweru, elementy, które decydują o idealnym sprzęcie, zawsze będą takie same. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:

  • materiał, z którego wykonany jest rower – do wyboru mamy karbon albo aluminium. Jeżeli nasz budżet nie jest duży, lepiej zainwestować w aluminium. Karbon słynie ze swojej lekkości – najlżejszy rower szosowy będzie wykonany z karbonu, ale tańszy karbon nie będzie miał tej zalety;
  • wewnętrzne prowadzenie pancerzy – lepiej się prezentuje, a dodatkowo zabezpieczy linki przed brudem.
  • geometrię ramy – warto zainwestować w rower z klasyczną geometrią – to ona sprawia, że rower szosowy jest wyjątkowym sprzętem;
  • rozmiar ramy – tutaj dobrze będzie wybrać się do sklepu rowerowego z usługą bike fittingu. Najlepsza rama to rama dopasowana do rozmiarów naszego ciała;
  • górną rurę – im dłuższa będzie rura, tym nasza sylwetka będzie bardziej pochylona, czyli bardziej sportowa. Przy wyborze długości powinniśmy się zatem sugerować przeznaczeniem naszego sprzętu – krótka rura sprawdzi się przy jeździe rekreacyjnej.

Jaki rower szosowy dla amatora?

Przy sprzęcie dla amatora warto kierować się ceną. Na początek rower szosowy używany będzie bardzo dobrym pomysłem – tym sposobem możemy zdobyć lepszy sprzęt w niższej cenie. 

Warto pamiętać, że szosowy rower będzie droższy od roweru górskiego czy crossowego. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma mniejsza popularność tego typu sprzętu. Na rynku cena porządnego szosowego jednośladowca zaczyna się od 2000 zł. Tani rower szosowy trudno jest znaleźć. 

Trudno również trafić na lekkie rowery szosowe w dobrej cenie, a ta cecha jest jedną z głównych, które decydują o jakości sprzętu. Nie kupujmy roweru, który waży więcej niż 9 kilo. Nie sprawdzi się on na szosach i będzie niewygodny i niepraktyczny. Lekkość jednośladowca jest bardzo ważna.

Jaka jest różnica pomiędzy rowerem szosowym a przełajowym?

Rower szosowy często mylony jest z innym typem roweru. Na początku te dwa typy rzeczywiście nie różniły się znacznie. Z biegiem lat zmieniło się to jednak diametralnie – rower przełajowy a szosowy to dwa różne typy rowerów. Główna różnica polega na tym, że rower przełajowy przeznaczony jest do trudniejszych warunków jazdy. Jeżeli lubisz błoto, a śnieg i deszcz nie zniechęcają cię do rowerowych wycieczek, jednośladowiec przełajowy może okazać się lepszym wyborem. 

Ten rodzaj sprzętu wyróżnia się bardziej agresywnym bieżnikiem, hamulcami, które pozostawią więcej miejsca na błoto oraz szerszymi oponami – z założenia przeznaczeniem roweru przełajowego nie jest rekreacja, ale jakie będzie zastosowanie sprzętu, zależy od ciebie.

Jeżeli nie masz jeszcze roweru, poznaj wskazówki, jaki rower kupić

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz