Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj spawania najlepszy jest przy łączeniu różnych gatunków stali?

Jaki rodzaj spawania najlepszy jest przy łączeniu różnych gatunków stali?

Spawalnictwo jest dziedziną techniki, która stale ewoluuje, zmienia się dostosowując do potrzeb dzisiejszego świata. W przypadku różnych gatunków stali, jak stal czarna i stal nierdzewna, ważne jest, żeby poza odpowiednio wysoką techniką kładzenia spawu umieć dobrać właściwą metodę spawania do grubości i właściwości łączonych elementów. Jak więc spawać stal czarną? Jaki spaw użyć, aby otrzymać trwałą konstrukcję stali czarnej z dajmy na to nierdzewną?

Stal czarna zwana „rdzewną” jest dość popularnym materiałem konstrukcyjnym. Jest to spowodowane stosunkowo niskimi nakładami produkcji, a zabezpieczona odpowiednio dobranymi (do grubości i przeznaczenia) metodami antykorozyjnymi gotowych elementów zyskuje się trwałe konstrukcje.

Czy spawanie stali czarnej może być problematyczne?

Spawanie stali czarnej nie tylko może być problematyczne, ale z całą pewnością jest problemem, jeśli zabierze się do tego niedoświadczona osoba. Trudność w łączeniu różnych elementów wykonanych ze „stali rdzewnej” polega na odpowiednim doborze drutu wysokotopowego, celem utworzenia nie tyle równych spoin, ile wytrzymałych. Oczywiście estetyka wykonania spawów ma znaczenie, coraz więcej klientów zlecając firmom spawalniczym budowę danej konstrukcji stalowej, dość rygorystycznie podchodzi do sposobu wykończenia łączeń. Wszak ma to wpływ na późniejsze wieloletnie użytkowanie konstrukcji, minimalizowanie tworzenia się zalążków rdzy w miejscu łączeń, które, gdy są nierówne, ulegają naturalnemu „zapacaniu”, ale trudniejszemu odparowywaniu wody we wszelkich zagłębieniach.

Wszelkie nauki spawalnicze głoszą, że spoina powinna być zbliżona składem do materiału bazowego, celem uzyskania największej mocy spawu. W przypadku spawania dwóch gatunków stali ze sobą, np. stali rdzewnej z nierdzewną, jest to o tyle skomplikowane dla zwykłego śmiertelnika, że mamy do czynienia z różnym procentowym składem stali. Brak wiedzy na temat właściwości, charakterystyki materiału bazowego może być przyczyną źle dopranych drutów spawalniczych i pękania spoin.

Jak spawać stal czarną i stal SONK, aby otrzymać trwałą konstrukcję?

Ważne jest stosowanie drutów o podwyższonej zawartości ferrytu, tworzącego trwalsze spoiny. Musi być on stosunkowo gruby, odpowiednio ukosowany. Zalecenia są, aby stali odpornej na korozję (SONK) nie łączyć z czarną, czyli jeśli robimy balustradę ze stali, to wszystkie elementy powinny być z jednego gatunku stali, łącznie z kotwami, śrubami czy podkładkami. Jednak życie pokazuje, że nie zawsze jest możliwe uniknięcie spawania różnych gatunków stali. Jeśli będzie to połączenie, o którym pisaliśmy, należy zdecydować się na drut wysokostopowy typu 309 (L-Si, L, HF) i pamiętać o odpowiednim nachyleniu drutu. Drut spawalniczy zaleca się, aby był pochylony, ewentualnie przesunięty (np. przy spawaniu łukiem krytym) w kierunki stali SONK. Jeśli nie mamy wprawy, pewności co do techniki spawania różnych gatunków stali, lepiej zlecić tę pracę specjalistom z firmy Mrspawenginering Marek Robak, ich spaw z pewnością przetrwa próbę czasu i nie pęknie. Nasz amatorski zaś, cóż prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak na spawie, jest naprawdę duże. Za duże, by ryzykować.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz