Artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Woda, ziemia, powietrze – z tych wszystkich żywiołów pozyskiwać można ciepło. Specjalnie zaprojektowana w tym celu konstrukcja, zwana pompą ciepła, może być dużym krokiem w stronę energooszczędności domu. Co jednak wybrać? Jaki typ pompy ciepła sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie powinna się rozpocząć od uświadomienia sobie, jakie ma się oczekiwania względem ogrzewania domu z pomocą pompy ciepła.

Zasada działania pompy ciepła

Istnieją trzy typy pompy ciepła: woda-woda, ziemia-woda i powietrze-woda. W zależności od tego, jaki typ pompy zostanie wybrany, parownik pobierał będzie ciepło z ziemi, wody lub powietrza. Zostanie ono przemienione w gaz, który trafi do sprężarki. Gaz ulegnie sprężaniu i trafi do pompy, jednocześnie zostanie podgrzany. Skraplacz pozwoli ciepłu rozprzestrzenić się po całym domu, wypełniając grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Gaz skrapla się i trafia do zaworu rozprężnego. Czynnik zostaje ochłodzony i wraca do obiegu. Cały cykl rozpoczyna się na nowo. Firma TERMOKLIMA oferuje kompleksową instalację całego systemu.

Ziemia, woda czy powietrze?

Pompa ciepła powietrze-woda – to najtańsze rozwiązanie spośród wszystkich oferowanych typów. Wymaga zasilania energią elektryczną. Jej minusem jest fakt, że przy niskich temperaturach zużywa dużo energii na ogrzanie powietrza. Jeśli temperatura spadnie znacząco, pompa może się wyłączyć i zamiast niej pracować będzie elektryczna grzałka. Może to znacząco podnieść koszty ogrzewania. Nadal jest to jednak rozwiązanie bardziej ekologiczne i tańsze niż korzystanie z węgla, gazu ziemnego czy pelletu. Pompa ciepła woda-woda – korzysta z temperatury wód gruntowych, które nawet zimą mają dodatnią temperaturę. Aby stworzyć tego typu pompę, należy wybudować studnię głębinową. Będzie ona pobierać wody, która będzie służyła do ogrzewania oraz do oddawania płynu z powrotem do gruntu po całym procesie. Tego typu pompa lepiej sprawdza się w obiektach o dużej powierzchni, mających duże zapotrzebowania grzewcze. Jako jej minus uznać można to, że jej elementy łatwo ulegają korozji, a filtrowanie zanieczyszczonej wody nierzadko bywa utrapieniem. Pompa ciepła ziemia-woda – w tym przypadku gruntowy wymiennik ciepła jest elementem, który odpowiada za podwyższanie temperatury domu. Może być wykonany poziomo, wtedy pobiera temperaturę z wierzchnich warstw ziemi, lub pionowo – w takim wypadku wymiennik działa skuteczniej, bo temperatura głębiej jest wyższa. Z drugiej strony znacząco wzrasta koszt zainstalowania całej konstrukcji pompy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz