Materiał Partnera

Jaki rodzaj gniazdka najlepiej sprawdzi się w domu?

Jaki rodzaj gniazdka najlepiej sprawdzi się w domu?

Gniazdka elektryczne pojawiają się w każdym mieszkaniu. Ich zadaniem jest dostarczanie prądu do podłączonych do nich urządzeń. Dzięki nim mogą działać komputery, telefony, pralki czy suszarki do włosów. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego gniazdka, należy wziąć pod uwagę, jakie funkcje ma pełnić oraz gdzie się znajdzie. Istotne są także kwestie związane z bezpieczeństwem.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

W Polsce najczęściej używa się gniazdek elektrycznych typu E. Na ich budowę składają się dwa otwory: jeden na przewód fazowy i drugi — neutralny. Między nimi umieszczony jest bolec przeznaczony na uziemienie. Ostatniego elementu pozbawione są, również obecne w wielu mieszkaniach, gniazdka typu C. Warto jednak wybierać produkty, które mają bolec będący uziemieniem. Stanowi to dodatkową ochronę przed porażeniem prądem, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo domowników. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, gdy do gniazdka podłącza się duże urządzenia, które mają metalową obudowę. Niestety zdarza się, że wtyczki starszego sprzętu nie mają miejsca na bolec. Jeśli wciąż korzysta się z tego rodzaju urządzeń, konieczna jest instalacja chociaż jednego gniazdka bez uziemienia. W niektórych domach można trafić na kontakty typu F, nazywane schuko. Posiadają one styk ochronny boczny. Umieszczone w ścianach sprężyste zestyki pełnią taką samą funkcję jak bolce. Jeśli szuka się gniazdek odpowiednich do pomieszczeń, w których mogą być one narażone na działanie wilgoci i wody, powinno się wybierać spośród kontaktów hermetycznych. Posiadają one specjalną klapkę, która je chroni, a ponadto mają większy stopień szczelności niż pozostałe gniazdka — zapewnia specjalista zatrudniony w firmie Elzas Hurtownia Elektryczna Elektroinstalatorstwo, która swoją siedzibę ma w Dębnie.

Gniazdko elektryczne w pokoju dziecięcym

Na porażenie prądem szczególnie narażone są dzieci, które wszystkie nieznane im rzeczy traktują jak nowe zabawki. Warto szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo poprzez wybór odpowiedniego gniazdka elektrycznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kontaktów posiadających specjalne przesłony torów prądowych. Dzięki temu maluch, nawet gdy spróbuje włożyć coś do gniazdka, nie da sobie rady. Zabezpieczenie to odsuwa się wyłącznie w momencie włożenia do gniazdka obu bolców wtyczki. Jeśli jednak dziecko ma dostęp do materiałów metalowych i może je również wkładać do kontaktów, dla pełnego bezpieczeństwa należy wyposażyć się w klucz pozwalający na wkładanie do gniazdka tylko wybranych wtyczek.

Opracowanie:
Dębno, Mickiewicza 13
tel. 95 760 30 83
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz