Artykuł sponsorowany

Jaki powinien być dobry zasobnik na ekogroszek?

Jaki powinien być dobry zasobnik na ekogroszek?
Piece na ekogroszek są polecane przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu. Są niemal całkowicie bezobsługowe, dlatego ich największa zaleta to wygoda! Żeby dobrze się spisywały, muszą jednak być odpowiednio zbudowane – nie tylko pod kątem elementów głównych, ale także z pozoru mało istotnego zasobnika. Jakie cechy powinien mieć zasobnik kotła na ekogroszek?

Solidne wykonanie

Podstawową cechą jest oczywiście wysokiej jakości wykonanie. Zasobnik powinien być stworzony z solidnych materiałów i charakteryzować się mocną konstrukcją. Po napełnieniu węglem jego masa będzie dosyć duża, dlatego powinien bez problemu wytrzymywać takie obciążania. Wszystkie elementy powinny być precyzyjnie docięte i pozaginane, aby razem z kotłem tworzyły wspólną, dobrze zintegrowaną całość. Jeśli zasobnik jest kupowany osobno, należy zwrócić uwagę na dopasowanie względem pieca. Producentem zasobników na węgiel jest między innymi Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Andrzeja Waloszczyka, którego siedziba znajduje się w Blachowni na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż internetową.

Wystarczająca pojemność

Oprócz ogólnego wykonania pod uwagę trzeba brać także pojemność zasobnika i jego rozmiary. W nowoczesnych domach kotłownie są często niewielkich rozmiarów, dlatego kotły nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca. Wiele domów jest przystosowanych do ogrzewania gazowego, które nie wymaga zbyt dużej przestrzeni, jednak ze względu na niższe koszty eksploatacji, kotły na ekogroszek lub pellet są chętniej wybierane. Małe zasobniki oznaczają konieczność częstego uzupełniania, natomiast zbyt duże mogą nie zmieścić się w niewielkiej kotłowni. Optymalne zasobniki na węgiel mają około metra wysokości i od 50 do 70 centymetrów szerokości. Rozmiar ten nie zajmuje wiele miejsca, a nie wymaga bardzo częstego uzupełniania.

Estetyczny wygląd

I choć w przypadku kotłów wygląd może być zepchnięty na dalszy plan, wiele osób przywiązuje do niego uwagę. Nie tylko zasobniki, ale także całe kotły powinny wyglądać po prostu estetycznie. Mogą być równomiernie pomalowane farbą proszkową, która nie tylko poprawi wygląd, ale też będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.  Blacha, z której są wytwarzane zasobniki, powinna być odporna na szkodliwe czynniki środowiska, a przede wszystkim wysokie temperatury, które powstają w procesie spalania węgla. W przeciwnym razie ulegnie zniszczeniu już po pierwszym sezonie grzewczym. Nie warto decydować się na tanie rozwiązania, produkowane przez amatorów, gdyż zwykle cena jest równoznaczna z jakością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz