Materiał Partnera

Jaki opał wybrać? Rodzaje węgla i ich cechy

Jaki opał wybrać? Rodzaje węgla i ich cechy

Piece węglowe nie tracą na popularności, a sezon grzewczy wiąże się z wyborem odpowiedniego rodzaju opału. Aby podjąć mądrą decyzję, a przede wszystkim korzystną dla portfela, warto zapoznać się z parametrami poszczególnych rodzajów węgla. mając taką wiedzę, zmniejszy się ryzyko, że damy się namówić na słabej jakości materiał opałowy, za który dodatkowo przepłacimy.

Węglowy zawrót głowy

Mogłoby się wydawać, że węgiel to węgiel, jednak rynek oferuje kilka jego rodzajów, które różnią się od siebie kształtem, wielkością, kalorycznością, jak również szybkością spalania. Jedną z odmian węgla kamiennego jest koks, który powstaje dzięki przemysłowemu wygrzewaniu węgla. To powoduje usunięcie z niego gazów oraz siarki, a to z kolei przekłada się na wysoką kaloryczność oraz długi czas spalania.

Węgiel kamienny w kształcie kostki cechuje równie duża kaloryczność oraz wydajność, co koks, a ponadto sprawdza się jako paliwo w różnych kotłach przystosowanych do spalania węgla.

W porównaniu do dwóch poprzednich opcji orzech jako rodzaj węgla kamiennego jest tańszy, jedna ze względu na swoją objętość spala się szybciej – dużym i jasnym płomieniem.

Najbardziej ekologiczne rozwiązanie stanowi zaś ekogroszek. Jest wydajny oraz kaloryczny mimo swojej niewielkiej objętości. Ponadto nie zawiera dużych ilości sraki i popiołu, co sprawia, że spaliny zawierają mniej dwutlenku węgla. Korzystanie z ekogroszku wymaga jednak specjalnego kotła retorowego.

Równie przyjazne dla środowiska jest opalanie brykietem, który może być mieszanką węgla kamiennego i brunatnego lub tylko ostatnim. Cechuje go niska zawartość siarki oraz popiołu, a ponadto całkowite spalanie bez niedopałków i niewielkie dymienie. Brykiet bardzo długo utrzymuje żar, więc łatwo z jego pomocą utrzymać stałą temperaturę.

Właściwy i przemyślany zakup

Jeżeli już znamy konkretne parametry poszczególnych rodzajów węgli, warto jeszcze zwrócić uwagę, czy kolor jest intensywnie czarny, a poszczególne grudki bardzo twarde. Te cechy świadczą o wysokiej jakości oraz kaloryczności produktu. Wilgotność to także kluczowy parametr. Węgiel powinien być oczyszczony z wszelkich kamieni, ale także suchy. Mokry węgiel nie tylko ma niższe parametry opałowe, ale także waży więcej, co przekłada się na cenę oraz faktyczną ilość zakupionego materiału opałowego.

Po zakup węgla najlepiej udać się do składu opału, który funkcjonuje na rynku już od kilkunastu lat tak jak na przykład przedsiębiorstwo Kropka, oferujące węgiel rosyjski. Dodatkowym plusem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze miejsca zakupu, jest możliwość dowozu zakupionego opału pod wskazany adres o umówionej godzinie. To, co cechuje renomowany skład opału to także dostojność opału niezależnie od pory roku, ponieważ najlepiej zapasy na okres grzewczy robić już w okolicy późnowiosennych miesięcy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz