Jaki nagrobek wybrać?

Jaki nagrobek wybrać?

Nagrobek to oznaczenie miejsca pochówku. Jego zadaniem jest zachować pamięć o zmarłej osoby, dlatego tak ważne jest, aby był on trwały, wyglądał estetycznie i wyróżniał się na tle innych nagrobków. Wybór wzorów i materiałów jest szeroki. Przeczytaj, jakie są rodzaje nagrobków, jaki kolor nagrobka wybrać oraz ile kosztuje nagrobek dobrej jakości.

Jak wybrać nagrobek?

Na cmentarzu najczęściej spotkamy dwa typy nagrobków. Może być to pozioma płyta grobowa, jak i pionowa tablica, na której znajdziemy podstawowe informacje o zmarłym. Nagrobki można podzielić ze względu na rozmiar. Na rynku dostępne są:

  • nagrobki pojedyncze – standardowy wymiar to 90 na 190 centymetrów;
  • nagrobki podwójne – 160 lub 180 na 190 centymetrów;
  • nagrobki dziecięce – najczęstszy wymiar to 60 na 100 centymetrów.

Nagrobki pojedyncze są dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujesz miejsce dla jednego zmarłego. Nagrobek podwójny zaś stworzony został z myślą o pochówku więcej niż jednego członka rodziny. Wiele zależy od wymiaru betonowej postawy, na której umieszcza się nagrobki, dlatego decyzje o rodzaju nagrobka warto jest skonsultować z zarządcą cmentarza.

Nagrobki granitowe

Granit jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy produkcji nagrobka. Jego zaletami są różnorodna paleta kolorystyczna oraz duża wytrzymałość. Granit jest odporny zarówno na zarysowania oraz uderzenia, jak i na niekorzystne warunki pogodowe. Jego gładka powierzchnia sprawia, że łatwo jest utrzymać go w czystości.

Nagrobki marmurowe

Marmur uważany jest za materiał ekskluzywny, co sprawia, że jego cena jest wyższa. Na nagrobek wykonany z marmuru nie będzie stać każdego. Jest on jednak drugim bardzo popularnym materiałem. Sprawdź różnice pomiędzy nagrobkiem marmurowym a granitowym.

Nagrobki z lastryko

Lastryko powstaje z połączenia cementu, kruszywa (granit, bazalt, marmur), wody i pigmentu. Występuje w ciemno lub jasnoszarym zabarwieniu z dodatkiem białego cementu. Jest trwałym materiałem – ma on dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Nagrobki chińskie

Coraz większą popularność zdobywają nagrobki chińskie – Chiny to miejsce produkcji kamienia. Kamieniarze jednak ostrzegają przed tym, że procedura obróbki chińskiego kamienia różni się od sposobu polskiej obróbki dlatego nie wiadomo, jakie mają one wytrzymałość.

Jaki kolor nagrobka wybrać?

Pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór nagrobka, powinna być wola zmarłego. Dawniej na cmentarzach królowały czarne płyty. Obecnie moda uległa zmianie. Obok czarnych i szarych płyt można spotkać również płyty w kolorze butelkowej zieleni lub granatu. Jeżeli nagrobek będzie znajdować się w miejscu, które jest zacienione, warto postawić na jasne kolory.

Nowoczesne nagrobki są bardzo minimalistyczne – coraz częstszym zjawiskiem są nagrobki pozbawione tablic. Informacje o zmarłym umieszcza się bezpośrednio na poziomej płycie.

Dodatkowe elementy także wpłyną na estetykę całości. Częste dodatki to napisy na nagrobkach, wazony na kwiaty czy metalowe krzyże. Wybór dodatków zależy od zamawiającego – oryginalna ozdoba nada nagrobkowi indywidualnego charakteru.  

Jakie są ceny nagrobków?

Kamieniarz proponuje wysokie ceny. Niestety, nagrobek to nie jest mały wydatek. Jest to jednak inwestycja na długie lata. Najtańsze są nagrobki chińskie, ale jeżeli chcemy postawić na jakość i trwałość, będziemy musieli wydać od ok. 6000 zł w górę. Nagrobki można również ubezpieczyć. Polisa może zabezpieczyć pomnik przed kradzieżą czy warunkami atmosferycznymi.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz