Artykuł sponsorowany

Jaki maszt wybrać - elektromechaniczny czy pneumatyczny?

Jaki maszt wybrać - elektromechaniczny czy pneumatyczny?

Maszty elektromechaniczne oraz pneumatyczne wykorzystuje się na szeroką skalę zarówno w celach cywilnych, jak i wojskowych. Technologia pneumatyczna w dalszym ciągu ma swoich zwolenników, jednak powoli wypierają ją nowsze rozwiązania. Są nimi między innymi maszty elektromechaniczne. Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę na sposób obsługi masztów. Sprawdź, co różni te dwa typy.

Rodzaje masztów — charakterystyka dostępnych rozwiązań

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masztów. W zależności od zapotrzebowania, jak również przeznaczenia, można wybierać pomiędzy masztami:

  • elektromechanicznymi,
  • pneumatycznymi.

Maszty pneumatyczne dzielą się na dwie wersje – z zainstalowanymi blokadami poszczególnych sekcji masztu lub bez nich. Blokady są dostępne w masztach o wysokości od 2 do 39 metrów. Maszty, które cechują się dużą wysokością i dużym obciążeniem na szczycie, po rozłożeniu wymagają użycia specjalnego zestawu lin odciągowych w celu zminimalizowania odchyłu masztu. Rozkładanie masztu pneumatycznego możliwe jest poprzez wpompowanie powietrza pod ciśnieniem, które, wywierając nacisk, rozsuwa poszczególne elementy.

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych rozłożony maszt z anteną zamontowaną n szczycie może być narażony na nadmierne wyginanie się. Takiej sytuacji można jednak uniknąć. Wystarczy zastosować system odciągów linowych, które zabezpieczą maszt i utrzymają go w stabilnej pozycji – wyjaśnia specjalista z Forcepol sp. z o.o..

Gdzie wykorzystuje się maszty pneumatyczne?

W celach cywilnych  maszty pneumatyczne z blokadami najczęściej wykorzystuje się podczas sprawdzania i testowania sieci komórkowych. W przypadku użycia militarnego służą one najczęściej do wznoszenia anten i głowic obserwacyjnych, które muszą przez długi czas pozostawać nieruchome na dużej wysokości. Duża nośność masztu umożliwia udźwig aż do 270 kilogramów, a wzmocniona konstrukcja sprawdza się nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Ich specjalna budowa umożliwia montaż na pojazdach i wykorzystanie w terenie. Szczególnie ceni się wersje o niskiej wysokości, które pozwalają na korzystanie z nich w ruchu.

Maszty elektromechaniczne — jak działają?

Maszty elektromechaniczne są konkurencyjne dla wcześniej wspomnianych modeli obsługiwanych przez pneumatykę. Za ich prawidłową pracę odpowiadają dwa procesy – elektryczny oraz mechaniczny. Użycie energii elektrycznej umożliwia znacznie szybsze i łatwiejsze rozłożenie masztu w wybranym miejscu oraz pozwala nam ustawić wysokość masztu z dokładnością do centymetra. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również przyjazny program do sterowania masztem, który może zostać zainstalowany na laptopie i przesyłać informację o zużywanej energii, pozycji masztu czy stanie technicznym urządzenia.

Wybierając maszt, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, aby dopasować go do urządzenia montowanego na szczycie oraz środowiska pracy.  Możliwości jest wiele – od masztów do lekkich anten czy też stacji pogodowych, aż po duże, gdzie obciążeniem mogą być duże lampy, radary czy głowice obserwacyjne. Obecnie najwygodniejsze w obsłudze są maszty elektromechaniczne wykorzystywane w celach cywilnych i wojskowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz