Artykuł sponsorowany

Jaki kompresor wybrać do domowego warsztatu?

Jaki kompresor wybrać do domowego warsztatu?

Coraz większą popularnością cieszą się domowe warsztaty do majsterkowania. Naprawiamy sami wiele rzeczy, zajmujemy się samochodem, wykonujemy rękodzieło i cieszymy się wolnym czasem, spędzonym w ciekawy sposób. Coraz chętniej kupujemy też bardziej specjalistyczne narzędzia do użytku domowego. Jaki kompresor wybrać do przydomowego warsztatu? Zapraszam do lektury.

Każdy, kto choć trochę zajmuje się majsterkowaniem, wie, że kompresor w takim przydomowym warsztacie dość często się przydaje. Napompowanie materaca dla gości czy dopompowanie opon nie będzie wtedy problemem. Zarówno markety, jak i specjalistyczne sklepy oferują ciekawy wybór modeli kompresorów, z których dla każdego coś się znajdzie. Szeroki wybór w swojej ofercie posiada firma Rottex Fuh Roman Marcinkiewicz. Poza samą sprzedażą oferują także naprawę i serwis sprężarek i kompresorów. Warto zaufać fachowcom i doradzić się przy zakupie, a na pewno nie zbłądzimy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Pojemność kompresora

Przede wszystkim sprawdź, jaką pojemność ma butla. Zbyt mała będzie niewygodna, może zmuszać do ciągłego napełniania butli i jeśli planujesz malowanie czy piaskowanie, butla 10 litrowa, która będzie idealna do domowego użytku może nie wystarczyć. Wtedy warto się zaopatrzyć w butlę o pojemności 50 litrów. Warto zastanowić się więc do czego będzie nam konkretnie potrzebny kompresor.

Zasilanie

Są dwa rodzaje kompresorów- membranowe i tłokowe. Kompresory membranowe jest bardziej polecane. Ten typ nie przegrzewa się zbyt szybko dzięki wyeliminowaniu tłoków, które niestety szybko unieruchamiały urządzenie i szybko następowała potrzeba chłodzenia. Jeśli pracujemy aerografem, kompresor tłokowy może spowodować zniszczenie efektów naszej pracy przez skapującą, skroploną na urządzeniu wodę.

Olejowy czy bezolejowy?


Wybór rodzaju kompresora nie kończy się na mechanizmach. Jeśli wybierzemy kompresor olejowy, należy się nastawić na konieczność smarowania pompy sprężarki odpowiednim, przeznaczonym do tego olejem. Używany jest zwykle przez profesjonalistów w warsztatach samochodowych i lakierniczych, do narzędzi pneumatycznych i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest intensywna praca urządzenia i do prac, w których często włącza się sprężarka. Z kolei kompresor bezolejowy nie wymaga smarowania ze względu na to, że tłoki mają plastikowe pierścienie. Podczas intensywnej pracy pompa jednak bardzo się nagrzewa. Są więc idealne do sporadycznych prac w przydomowym warsztacie.

Inne parametry

Przed zakupem ważne jest też przestudiowanie maksymalnego ciśnienia roboczego (do standardowej pracy potrzeba około 8-10 barów), wydajności (im większa, tym sprawniej wykonasz pracę) i poziomu hałasu (najlepiej do 50 decybeli), a także czas nabijania butli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz