Materiał Partnera

Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?

Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?

Ekogroszek to jeden z najbardziej wydajnych sposobów na ogrzewanie domu. Inwestycja w modernizację aktualnego sposobu ogrzewania powinna być przemyślana, ponieważ ceny kotłów są wysokie. Na szczęście dzięki niskiej cenie opału w stosunku do starego pieca opalanego węglem inwestycja szybko się zwraca. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien uwzględniać kilka cech – dzięki temu przez wiele lat będzie można cieszyć się jego bezawaryjnym i łatwym w obsłudze działaniem.

Drobiny czarnego złota

Ekogroszek to małe cząstki węgla kamiennego lub brunatnego. Kiedyś sprzedawany był jako odpad i mało wydajne paliwo. Po wejściu na rynek urządzeń, które wykorzystują ten rodzaj opału okazało się, że jest nie tylko bardziej kaloryczny i wydajny w stosunku do ceny. Jedną z jego głównych zalet jest spełnianie norm środowiskowych, które narzuca Polsce Unia Europejska. Ma mniej siarki, a po spaleniu pozostawia mniej popiołu, niż węgiel. Najlepsze kotły na ekogroszek są proste w obsłudze i nie wymagają stałego dostarczania surowca w odpowiedniej ilości, by regulować temperaturę w domu. Dzięki tym zaletom coraz więcej osób decyduje się na modernizację aktualnego sposobu ogrzewania i inwestycję w piec na ekogroszek. Są one, mimo cenowego zróżnicowania, dość drogie, dlatego dobrze jest przemyśleć ten zakup. Warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, żeby wybrać najbardziej optymalną cenę, uwzględniającą zarówno cenę, jak i funkcjonalność. Oprócz kotła ważny jest też surowiec, którym będzie zasilany. Dlatego oprócz systemu ogrzewania warto znaleźć też najlepszy w okolicy skład opału, który dostarcza suchy ekogroszek o najwyższych możliwych parametrach. Do takich firm należy mazowieckie PHU "Klimek" – dzięki zakupionemu tam paliwu można cieszyć się pełną funkcjonalnością zakupionego pieca.

Charakterystyka energetyczna domu

Przed wyborem pieca na ekogroszek priorytetowa jest informacja, ile ciepła potrzebuje w ogóle dom. Warto skorzystać z usług wykonania świadectwa energetycznego budynku, aby mieć pewność co do realnych potrzeb wydajnościowych pieca. Dzięki temu będzie można wybrać moc bez przepłacania za niepotrzebne funkcje.

Wielkość pomieszczenia

Pomieszczenie, w którym znajdzie się kocioł na ekogroszek powinno być przede wszystkim suche. Wilgoć jest wrogiem ekogroszku, więc wybór odpowiedniego pomieszczenia daje pewność, że surowiec będzie maksymalnie wydajny. Do wąskich pomieszczeń polecane są smukłe piece z wymiennikiem poziomym, a do niskich wymienniki pionowe.

Rodzaj paliwa

Jeśli jedynym palonym w piecu surowcem będzie ekogroszek, lepiej zdecydować się na palnik fajkowy. Jeśli oprócz niego kocioł opalany będzie miałem, lepsza będzie retorta (palnik) rynnowa.

Samoobsługa

Bezobsługowość pieca zapewniają sterowniki automatyczne. Dzięki temu wystarczy dostarczyć do pieca surowiec i nie trzeba martwić się o nic innego. Dużo bardziej wydajne są jednak sterowniki dwustanowe – o ile wie się, jak mądrze używać go samodzielnie i chce się to robić.

Opracowanie:
Topór 67
tel. 734 148 052
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Jan S.
Jan S.
24.10.2019
Zamiast pchać się w paliwa kopalne, które wkrótce zostaną zakazane, lepiej zainwestować w nowoczesne technologie: pompy ciepła, kotły indukcyjne oraz fotowoltaikę.