Jaki klimatyzator przenośny wybrać do mieszkania?

Jaki klimatyzator przenośny wybrać do mieszkania?

Doskwiera ci upał i szukasz wygodnego rozwiązania, by ochłodzić się w domu w letnie dni? Nie masz możliwości instalacji klimatyzacji stacjonarnej? Pomyśl o zakupie klimatyzatora przenośnego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa klimatyzator przenośny i jaki sprzęt wybrać. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów i na jaki wydatek się przygotować.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jaki klimatyzator przenośny kupić?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje klimatyzatorów do mieszkania, które są kompaktowe i niewielkich rozmiarów, więc zmieszczą się nawet do małego pokoju. Do wyboru są klimatyzatory mobilne, takie jak klimatory oraz klimatyzatory na czynnik chłodzący. Poznaj wady i zalety różnych rozwiązań.

Klimatyzatory na czynnik chłodniczy jednoczęściowe

Są wygodne w użytkowaniu, a żeby działały sprawnie, należy wyprowadzić rurę, przez którą odprowadzane jest gorące powietrze. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu gazów. Na rynku znajdziesz modele z dwoma rurami, które pozwalają na efektywniejsze ochładzanie mieszkania. Tego typu klimatyzatory przenośne to najlepsze rozwiązanie w budynkach, w których nie można zainstalować klimatyzacji na zewnątrz, ani wykonać klimatyzacji stacjonarnej.

Klimatyzatory na czynnik chłodniczy dwuczęściowe

W tego typu urządzeniach również wykorzystywane są właściwości gazów. Przenośne klimatyzatory typu split są porównywane do klimatyzatorów stacjonarnych. Jedną część umieszcza się na zewnątrz, a drugą wewnątrz mieszkania. Plusem dwuczęściowych modeli jest skuteczniejsza wentylacja, a minusem mniejsza poręczność.

Klimatory (klimatyzery ewaporacyjne)

Jeśli szukasz klimatyzatora przenośnego bez rury, możesz zdecydować się na klimator. Jego działanie oparte jest na wykorzystaniu zimnej wody, przy czym różnica temperatury wynika z odparowania wody. Warto zaznaczyć, że klimatory w znacznym stopniu nawilżają powietrze, więc nie możesz zapomnieć o regularnym wietrzeniu ochładzanego wnętrza. Jeśli szukasz klimatyzatora do większego pomieszczenia, klimator może nie być wystarczający. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Szukając urządzenia do klimatyzacji domowej, przede wszystkim weź pod uwagę moc chłodniczą. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy w przedziale od 2 do 4 kW. Moc powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia oraz stopnia nasłonecznienia – większej mocy będą wymagały pomieszczenia od strony południowej. Im większe pomieszczenie, tym moc powinna być większa. Równie istotnym parametrem jest przepływ powietrza oraz prędkość wentylatora, które wpływają na szybkość chłodzenia.

Kolejną ważną kwestią jest to, jaki czynnik chłodzący został wykorzystany w urządzeniu. Jeśli dysponujesz większym budżetem, zdecyduj się na klimatyzator pokojowy z czynnikiem R410A, który jest uznawany za bardziej wydajny i ekologiczny. Tańsze urządzenia zawierają zwykle czynnik R407C.

Jeśli masz w domu dzieci lub masz problemy z zasypianiem, koniecznie zwróć uwagę na poziom hałasu. Zależy ci na oszczędnościach? Przed zakupem sprawdź, ile prądu zużywa klimatyzator przenośny. Znaczenie ma tu też klasa energetyczna, im wyższa, tym lepsza. Warto sprawdzić też, jaki zakres temperatury możesz ustawić.

Poza tym o wyborze urządzenia mogą decydować dodatkowe funkcje czy udogodnienia, np. oczyszczanie powietrza (szczególnie ważne dla alergików), możliwość zaprogramowania klimatyzatora, by działał jedynie w określonych godzinach, a także wyposażenie w elektroniczny termostat czy kółka, które zapewniają mobilność.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny?

Istoty wpływ na cenę mają moc urządzenia czy dodatkowe funkcje. Klimatyzatory wolnostojące kosztują od 200 do nawet 2000 zł. Najważniejszą kwestią podczas zakupów powinny być parametry, które są dla nas istotne. Jeśli nie przekonują cię rozwiązania mobilne lub nie są one dla ciebie wystarczające, możesz pomyśleć o instalacji klimatyzatora stacjonarnego.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także