Artykuł sponsorowany

Jaki kamień najlepiej sprawdzi się na elewacji budynku?

Jaki kamień najlepiej sprawdzi się na elewacji budynku?

Kamienne elewacje są znowu modne. To trend, który przywraca doskonale znane i sprawdzone w przeszłości pomysły i pozwala nadać budynkowi wyjątkowego klimatu. Zarówno starannie wycięte i wyszlifowane płytki, jak i klasyczne kamienie polne pięknie prezentują się samodzielnie lub w zestawieniu z innymi materiałami. Są też nieodłącznym elementem naturalnego otoczenia budynku.

Kamienna elewacja – wyznacznik stylu miejskiego i rustykalnego

Stosowanie kamiennych płytek albo murowanie warstwy elewacyjnej ściany z naturalnego kamienia to coraz popularniejsze metody wykończenia domu. Uciekając z wielkomiejskiego tłoku, osoby decydujące się na budowę własnego domu pragną jak najbardziej zbliżyć się do natury. Między innymi z tego powodu takie materiały, jak drewno czy kamień cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nawet, jeśli właściciela nie stać na postawienie murów z takich surowców, może je wykorzystać do celów zdobniczych. W tworzeniu takich dekoracyjnych elewacji specjalizuje się wiele firm, takich jak Wilczyński Waldemar. Zakład kamieniarski.

Rustykalny design nie sprawdzi się jednak w wielkich miastach. Tam kamień może przyjąć jednak inną, bardziej wyrafinowaną formę. Wielkie korporacje czy sieci handlowe przykładają szczególną wagę do tego, jak wygląda ich siedziba. Elewacja pełni rolę wizytówki firmy. Właśnie dlatego tak często w obiektach tego typu fasada jest wykonywana z naturalnego kamienia. Jest nie tylko efektowny i nowoczesny, ale też bardziej praktyczny, bowiem o wiele łatwiej utrzymać go w czystości niż otynkowaną ścianę. Z kolei mniejsze firmy, budynki użyteczności publicznej czy restauracje poszukują rozwiązań ciekawych i odróżniających od otoczenia. Kamienie lub płytki kamienne na elewacji pozwalają uzyskać niepowtarzalny wygląd, nadając obiektowi oryginalnego charakteru.

Rodzaje kamieni i możliwości ich wykorzystania

Decydując się na kamienną elewację, warto pamiętać, że wybór odpowiedniego materiału jest kluczowy dla ostatecznego wyglądu budynku oraz dla jego utrzymania. Pomimo że kamienny surowiec jest naturalny, nie wszystkie jego odmiany są odporne na warunki środowiskowe. Istotne są też wrażenia wizualne, bowiem kamień sam w sobie może być zarówno zimny i nieprzyjazny, jak i miękki, ciepły, zachęcający. Oto kilka zasad dobierania kamienia na elewacje.

  • Bardzo dekoracyjny, naturalny i szarawy w odcieniu kamień polny, sjenit czy pewne odmiany granitu nie nadają się do wykańczania całych budynków, gdyż ich zimna tonacja może tworzyć nieprzyjazne wrażenie – lepiej sprawdzą się w charakterze dekoracji, czy jako wykończenie fragmentu ściany.
  • Szary sjenit i kamień polny będą się pięknie prezentowały jako podmurówka domu, materiał na filary tarasu, narożniki budynku czy obramówki okien – w połączeniu z tynkiem.
  • Kamienie w cieplejszych barwach, takie jak piaskowiec czy czerwono-brązowy trawertyn, mogą posłużyć do stawiania całych ścian lub wykończenia elewacji kamiennymi płytkami z tych minerałów.
  • Materiały takie jak piaskowiec są miękkie i nie nadają się do polerowania. Wykonane z nich kostki lub płytki są matowe i nie mają gładkiej faktury. Tę cechę można wykorzystać jako element dekoracyjny. Piaskowce występują w ciepłych odcieniach barw żółtych, czerwonych i brązowych.
  • Najmniej na zewnętrzne okładziny nadają się płytki wapienne oraz marmurowe, gdyż są podatne na działanie czynników atmosferycznych. Posiadają jednak niezaprzeczalne walory dekoracyjne, więc niekiedy są stosowane do wykończeń elewacji.

Kamienne elewacje są piękne i naturalne, ale ich urok przetrwa tylko wtedy, gdy materiał będzie dobrany odpowiednio do panujących warunków środowiskowych i ulokowania budynku. Warto więc dopasować go, korzystając z porad eksperta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz