Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Grzejniki elektryczne to wygodne rozwiązanie w kwestii ogrzewania domu. Błyskawicznie się nagrzewają, a przenośne modele umożliwiają szybką zmianę miejsca. Zastanawiasz się, który grzejnik elektryczny będzie najlepszy? Masz wątpliwości, czy wybrane ogrzewanie wystarczy do sypialni? Sprawdź, jakie typy grzejników elektrycznych są dostępne na rynku i postaw na model dopasowany do twoich potrzeb.  

Jak wybrać grzejnik elektryczny?

Grzejniki elektryczne mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Osoby nieprzekonane do ogrzewania elektrycznego są zaniepokojone tym, ile prądu pobiera grzejnik elektryczny i wskazują na wysokie koszty użytkowania. Tymczasem wybór elektrycznego grzejnika ma wiele plusów.

Zalety grzejników elektrycznych:

  • Niska cena – grzejnik konwektorowy elektryczny kupisz już nawet od 180 zł, a grzejnik olejowy nawet poniżej 100 zł
  • Niski koszt instalacji w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania
  • Bezproblemowa i sprawna instalacja
  • Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania
  • Łatwe czyszczenie
  • Oszczędność miejsca – nie musisz mieć oddzielnego pomieszczenia na kotłownię

W sklepach znajdziesz różne typy grzejników. Najbardziej popularne są grzejniki konwektorowe (konwekcyjne), olejowe, a także ceramiczne.

Grzejnik elektryczny olejowy czy konwektorowy?

Grzejniki konwektorowe i olejowe charakteryzuje różny czas nagrzewania i ochładzania. Sprawdź też inne różnice i zdecyduj, który typ wybrać. 

Grzejnik konwektorowy, tzw. konwektor

Co przede wszystkim cechuje konwektory, czyli grzejniki konwekcyjne? To, że bardzo szybko się nagrzewają, więc możesz ogrzać pomieszczenie w naprawdę krótkim czasie. To duży plus, jednak są też minusy – grzejniki tego typu po odłączeniu równie szybko się ochładzają. Nowoczesne grzejniki konwekcyjne pozwalają na kilkustopniową regulację temperatury, więc możesz dopasować intensywność nagrzewania.

Konwektory pasują niemal do każdego pomieszczenia, a ich zaletą jest możliwość zawieszenia na ścianie, co daje ogromne możliwości do aranżacji. Pamiętaj, by nie wieszać grzejnika bezpośrednio nad podłogą, a zostawić trochę przestrzeni. Łatwa instalacja i niska cena to dodatkowe atuty.

Jak działa grzejnik tego typu? Chłodne powietrze jest zasysane, ogrzewane, a potem wznosi się do góry. Warto pamiętać, że najlepszym miejscem na ustawienie konwektora elektrycznego jest ściana pod oknem. Umożliwia to ogrzanie zimnego powietrza wpadającego przez szczeliny okienne. Lepiej nie osłaniać grzejników firanką czy zasłoną, bo utrudnia to przepływ ciepła.

Kolejna zaleta grzejników konwektorowych to bezpieczna obudowa bez ostrych krawędzi, ochrona przed przegrzaniem i bezgłośna praca. Zastanawiasz się, czy konwekcyjny grzejnik elektryczny do łazienki będzie równie bezpieczny? Szukaj grzejników ze specjalnym zabezpieczeniem, które dedykowane są do pomieszczeń z wanną czy umywalką.

Grzejnik elektryczny olejowy

Zaletą grzejnika olejowego jest to, że po wyłączeniu nie traci ciepła tak szybko jak konwektor. Niewygodne może być to, że olej znajdujący się we wnętrzu potrzebuje więcej czasu, żeby się nagrzać. Grzejnik olejowy elektryczny jest bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż konwektor, ponieważ energia zużywa się przede wszystkim w momencie nagrzewania.

W sklepach znajdziesz zarówno przenośne, jak i stacjonarne grzejniki, dlatego wybór modelu możesz dopasować do swoich potrzeb. Grzejniki elektryczne przenośne ważą niewiele, a dodatkowo są wyposażone w kółka, więc możesz bez problemu je przenieść.

Grzejniki olejowe są polecane dla alergików, bo nie wysuszają powietrza. Stanowią dobre uzupełnienie centralnego ogrzewania. Praca grzejników olejowych jest cicha, więc nie przeszkadzają zarówno w dzień, jak i w czasie snu. Pamiętaj, by wybrać grzejnik na prąd z możliwością regulacji temperatury.

Wygląd grzejnika możesz dopasować do wybranego pomieszczeniach. W sklepach znajdziesz modele  z żeberkami, które swoim kształtem kojarzą się z grzejnikami żeliwnymi, więc pasują do pomieszczeń w stylu retro. Grzejniki bez ożebrowania, czyli składające się z dwóch płyt, są odpowiednie do nowoczesnych wnętrz. 

Jakie grzejniki elektryczne do domu będą najlepsze?

Wybór zależy od naszego zapotrzebowania. Najbardziej popularne są grzejniki konwekcyjne i olejowe, które spośród grzejników elektrycznych są najbardziej korzystne do codziennego i miarę oszczędnego ogrzewania domu.

Jeśli zastanawiasz się na wyborem grzejnika, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim na pierwszym miejscu postaw swoje potrzeby oraz rodzaj pomieszczenia, które będzie ogrzewane.

Zwróć uwagę na sposób przekazywania powietrza oraz moc. Do mniejszego pomieszczenia nie ma potrzeby kupowania sprzętu o dużej mocy. Przy wyborze uwzględnij grubość ścian, ilość pokoi oraz rozmieszczenie okien.

Możliwość regulacji temperatury i jej utrzymywanie jest istotne, wiec pod uwagę weź grzejnik elektryczny z termostatem. Pozwoli to na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić i nie marnować ogrzewania bez potrzeby.

Na rynku dostępne są też inne grzejniki, np. grzejniki ceramiczne, w których źródłem ciepła są wkłady. Nie są jednak zbyt chętnie wybierane ze względu na wysoki pobór prądu. Plusem tego typu grzejników jest to, że wkłady ceramiczne szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło.

Inny rodzaj grzejników to termowentylatory i grzejniki halogenowe. Nie są jednak polecane do codziennego ogrzewania, a jedynie sporadycznego dogrzewania mniejszych przestrzeni.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz