Artykuł sponsorowany

Jaki blat wybrać do kuchni?

Jaki blat wybrać do kuchni?

Blat kuchenny narażony jest na liczne niebezpieczeństwa, między innymi wilgoć, kontakt z różnymi substancjami chemicznymi, bardzo wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. To, czy przeżyje je wszystkie i będzie nam służyć przez lata, w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału zostanie wykonany. Ich wybór jest dość obszerny – który z nich warto wybrać?

Postforming

Postformingiem nazywany jest materiał otrzymywany z prasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury wielu warstw specjalnego papieru, impregnowanego przy pomocy żywicy fenolowe. Tak otrzymane płyty na koniec pokrywa się warstwą laminatu dekoracyjnego, najczęściej imitujący fakturę i kolor naturalnego drewna. Zaletą blatów z postformingu jest niska cena – to właśnie dlatego są tak często wybierane. Nie są jednak tak odporne uszkodzenia, jak inne tworzywa, jednak można je bez większych nakładów finansowych wymienić po kilku latach na nowe. 

Blat z drewna

Drewno na blaty kuchenne może pochodzić od różnych krajowych i zagranicznych drzew – gatunki egzotyczne, takie jak mahoń, tek czy merbau odznaczają się wyższą odpornością na uszkodzenia i wilgoć, jednak z drugiej strony są dużo droższe niż sosną, buk czy dąb. Decydując się na blat drewniany powinnismy pamiętać o tym, że materiał ten wymaga zaimpregnowania środkiem posiadającym atest spożywczy, raz na jakiś warto również odświeżyć powierzchnie poprzez zeszlifowanie jej drobnym papierem ściernym. W ten sposób usuniemy powstające przez lata zarysowania i inne mankamenty. Drewno jest bardzo estetyczne, niestety mało odporne na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Powszechnie stosuje się drewno klejone – blaty z drewna litego są dużo droższe, ale i bardziej trwałe.

Blat z kamienia

Wśród kamieni przeznaczonych do produkcji blatów zdecydowanie króluje granit. Czym wyróżnia się blat kamienny?

- Granit jest materiałem odznaczającym się znakomitym parametrami fizycznymi – mówi przedstawiciel firmy Arkam – Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę, nie nasiąka wodą. Ponadto odznacza się ciekawą estetyką, która z pewnością urozmaici wygląd naszej kuchni.

Czy granit ma jakieś wady? Głównym jego mankamentem jest cena – za blat kuchenny z granitu zapłacimy wielokrotnie więcej, niż blat tej samej wielkości wykonany z innych tworzyw. Ponadto blat granitowy jest ciężki, co utrudnia jego montaż i wymaga wykonania wzmocnionych mebli, zdolnych utrzymać jego masę.

Inne materiały

Na rynku znajdziemy również wiele innych rozwiązań – nasz blat kuchenny może być wykonany np. z kompozytu, takiego jak cioran, staron czy kerrock. Poza wysoką trwałością ich zaletą jest bezspoinowe łączenie, co pozwala uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię na całej długości blatu. Innym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, które pozwalają nam tworzyć wyjątkowy, ciekawy układ na naszym blacie. Generalnie – to, które rozwiązanie wybierzemy w dużej mierze zależy od naszych możliwości i potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz