Artykuł sponsorowany

Jaki akumulator wybrać do ciągnika rolniczego?

Jaki akumulator wybrać do ciągnika rolniczego?
Pojazdy rolnicze, ze szczególnym uwzględnieniem ciągników, to maszyny, które muszą poradzić sobie ze znacznie większymi obciążeniami eksploatacyjnymi niż samochody osobowe, czy nawet ciężarowe. Zarówno środowisko, jak i charakterystyka pracy sprawiają, iż poszczególne elementy wyposażenia powinny charakteryzować się najlepszymi możliwymi właściwościami. Fakt ten szczególnie istotny jest w przypadku akumulatorów. Jakie z nich warto wziąć zatem pod uwagę?

Jak poprawnie wybrać akumulator?


Poszukując najlepszych ofert akumulatorów przeznaczonych do ciągników rolniczych, osoba zainteresowana zakupem, musi poruszać się w ściśle określonych ramach wyznaczonych przez najważniejsze kwestie techniczne. Dlatego też podstawowym parametrem akumulatora, na który trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest napięcie. Co do zasady akumulator musi posiadać takie samo napięcie jak instalacja elektryczna w maszynie. W zdecydowanej większości wartość ta wynosi 12V. W nowszych maszynach rolniczych montowany montuje się akumulator 12V, natomiast w starszych konstrukcjach 2 akumulatory po 6V każdy.

Za kolejny istotny czynnik uznaje się pojemność wyrażaną w amperogodzinach. To nic innego niż Jest to zdolność ogniwa do przechowywania ładunku elektrycznego. Podczas poszukiwania najlepszych opcji trzeba wziąć pod uwagę również wysokość prądu rozruchowego. Im jest on większym, tym silniejszym jest akumulator. Wybierając akumulator z wyższym prądem rozruchowym, zmniejsza się ryzyko problemów z uruchomieniem pojazdu zimą. Z praktycznego punktu widzenia nie powinno się także zapominać o tzw. biegunowości, czyli parametrze, który określa, po jakiej stronie znajduje się biegun dodatni, a po jakiej ujemny. Co jeszcze warto wiedzieć?

Akumulator klasyczny czy bezobsługowy?


Standardowe akumulatory stosowane w pojazdach rolniczych, które wyposażone są w specjalistyczne korki, wymagają regularnego kontrolowania poziomu elektrolitu. Wynika to oczywiście ze zjawiska parowania substancji z wnętrza urządzenia. Przy ewentualnych niedoborach należy dolać wodę destylowaną. Nie jest to zadanie trudne, ponieważ o optymalnej ilości substancji informuje użytkownika wskaźnik umieszczony bezpośrednio na obudowie. Właściciele ciągników rolniczych, którzy chcieliby jednak uniknąć tego typu sytuacji, mogą zdecydować się na zakup coraz popularniejszych akumulatorów bezobsługowych.

Problem z parowaniem został tutaj całkowicie zniwelowany poprzez płytki odprowadzające część elektrolitu z powrotem do cel akumulatora. Za większą wygodę trzeba jednak zapłacić więcej – choć wciąż jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna. W razie wątpliwości co do tego, jaki akumulator wybrać, warto poprosić o pomoc specjalistów z firmy Acer. Doświadczeni pracownicy przedstawią wszystkie dostępne opcje, omówią ich wady oraz zalety, a także przygotują wycenę porównawczą. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na niskie ceny, jak i miłą atmosferę współpracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać