Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Sprawny akumulator samochodowy jest ważny szczególnie zimą, kiedy do odpalenia samochodu potrzebna jest większa ilość energii. Poszukujesz idealnego modelu do swojego auta? Na wybór konkretnej baterii ma wpływ między innymi marka auta, data jego produkcji czy rodzaj konstrukcji silnika. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać najlepszy akumulator samochodowy.

Czym jest akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy to ogniwo elektrochemiczne posiadające zdolność magazynowania energii elektrycznej, która konwertowana jest do postaci chemicznej w formie określonych związków. Proces rozładowania akumulatora uwalnia prąd o określonym napięciu i natężeniu.

Niewłaściwy dobór akumulatora może spowodować jego wcześniejsze zużycie i problemy z odpaleniem silnika. Dlatego kupując baterię, powinniśmy się dobrze zastanowić, jaki model wybrać.  Jeśli nie mamy pewności, jaki akumulator będzie najlepszy do naszego samochodu, skorzystajmy z pomocy w warsztacie.

Jak dobrać akumulator?

Dobierając akumulator, zwróć uwagę na kilka rzeczy: 

Typ akumulatora

Aktualnie na rynku dostępne są trzy typy akumulatorów:

  • Akumulatory z płynnym elektrolitem – tradycyjne konstrukcje, które sprawdzą się w starszych autach, których kierowcy często jeżdżą w dłuższe trasy. Ich rozwinięciem jest technologia ECM, która sprawdzi się w bogato wyposażonych samochodach, taksówkach i autach z systemem Start-Stop.
  • Akumulatory AGM – te modele będą doskonale służyć kierowcom samochodów z napędem hybrydowym i aut intensywnie eksploatowanych – np. pojazdów służb użyteczności publicznej. Akumulatory AGM są wydajne i odporne na pracę cykliczną.
  • Akumulatory żelowe – akumulatory tego typu znajdą zastosowanie w autach, w których potrzebne jest długotrwałe zasilane, np. w przyczepach kempingowych. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być używane jako akumulatory rozruchowe.

Parametry baterii

Wybierając akumulator samochodowy, musisz również zwrócić uwagę na jego parametry. Przede wszystkim wymiary akumulatora nie mogą być większe, niż miejsce dostępne w samochodzie. Zwróć także uwagę na ułożenie „plusa” i „minusa” i tzw. klemy. Mają one dwa rozmiary – wybierz odpowiedni, gdyż w przeciwnym razie nie uda ci się podłączyć urządzenia.

Nie należy również wybierać baterii o mniejszej lub większej niż ta zalecana przez producenta, ponieważ może to skutkować jego ciągłym niedoładowaniem lub zbyt małą ilością energii potrzebną do odpalenia silnika. Najlepiej, aby pojemność akumulatora była równa lub maksymalnie 10% większa, niż sugeruje producent auta.

Innym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest prąd rozruchowy, który określa natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 st. C. Jest on ważny szczególnie zimą, gdy odpalenie silnika wymaga większej energii niż zazwyczaj. Warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury spadają poniżej 0 st. C. akumulator z nadwyżką mocy rozruchowej może być niezastąpiony.

Cena

Jeśli chodzi o auta osobowe ceny akumulatorów są bardzo zróżnicowane. Zależą one od parametrów, o których przeczytałeś we wcześniejszej części artykułu. Najtańsze baterie można kupić już za około 200 zł, droższe mogą kosztować nawet 1000 zł. Najważniejsze, aby kupować akumulator u sprawdzonych dostawców – najlepiej w miejscu, w którym zamontują baterię, sprawdzą jej ładowanie i rozruch. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z ewentualną reklamacją.

Akumulatora nie powinno się kupować pochopnie. Aby poprawnie dobrać go do samochodu, powinieneś znać wskazane wyżej parametry. Przy wyborze baterii możesz również skorzystać z instrukcji obsługi pojazdu, pomocy specjalisty lub specjalnej wyszukiwarki internetowej.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz