Artykuł sponsorowany

Jąkanie u dzieci – co warto wiedzieć o przyczynach i sposobach terapii neurologopedycznej tego zaburzenia w Specjalistycznym Gabinetecie Logopedycznym Anny Iskry?

Jąkanie u dzieci – co warto wiedzieć o przyczynach i sposobach terapii neurologopedycznej tego zaburzenia w Specjalistycznym Gabinetecie Logopedycznym Anny Iskry?

Nawet na obecnym poziomie rozwoju medycyny lekarze i specjaliści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co konkretnie odpowiada za pojawienie się zaburzenia polegającego na jąkaniu. Wiele jest natomiast przypuszczeń. Niektóre z nich odnoszą się do wad układu nerwowego, a inne np. do nieprawidłowej konstrukcji aparatu mowy i słuchu. Warto jednak zaznaczyć, że metody terapii objawów są coraz skuteczniejsze. W artykule przedstawiona zostanie oferta Specjalistycznego Gabinetu Logopedycznego Anny Iskry, który zajmuje się między innymi terapią jąkania u dzieci.

Co wg lekarzy i specjalistów może być przyczyną jąkania?

W zdecydowanej większości przypadków jąkanie pojawia się u bardzo młodych osób, w tym u dzieci. Jednoznaczna przyczyna wystąpienia tych zaburzeń nie została jeszcze odkryta. Pod uwagę bierze się jednak m.in. nieprawidłowy sposób oddychania. Jak podkreślają pracownicy Specjalistycznego Gabinetu Logopedycznego Anny Iskry, u osób jąkających się neurolodzy obserwują niepełny wydech spowodowany zbyt szybkim następnym wdechem, oddychanie piersiowe przy ściśniętej przeponie i nieuruchamianiu brzusznych mięśni oddechowych czy też tzw. oddychanie asymetryczne.

Co równie istotne – pod uwagę bierze się także zależność pomiędzy bardzo silnymi emocjami a pierwszymi symptomami. Jąkanie bywa też objawem nerwicy i przyczynia się do jej pogłębiania. Biorąc pod uwagę dostępne dane statystyczne, dolegliwość ta częściej dotyka chłopców.

Jak wygląda terapia logopedyczna jąkania?

Na pewno warto zaznaczyć, że terapia jąkania u dzieci to proces wieloetapowy, który za każdym razem wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Wszystko zależy bowiem od stopnia zaawansowania uciążliwych dolegliwości. Konieczne do podjęcia działania zaczynają się tak naprawdę od samych rodziców, którzy powinni zrozumieć to, że na co dzień muszą mówić do swojej pociechy wolniej, wyraźniej i nie zarzucać go poleceniami ani uwagami. Niezwykle istotna jest także cierpliwość w słuchaniu dziecka, ponieważ ewentualne zniecierpliwienie lub krytyka mogą jedynie pogłębić zaburzenie.

Specjaliści ze Specjalistycznego Gabinetu Logopedycznego Anny Iskry zaznaczają również, że rezultaty mogą przynieść ćwiczenia z logopedą, który pracuje nad płynną mową całych wypowiedzi. W terapii potrzebne są także wykonywane pod kierunkiem logopedy ćwiczenia aparatu głosu i gimnastyka mięśni oddechowych. W przypadku terapii jąkania u dzieci kluczowy jest też czas. Im szybciej zacznie się terapię, tym mniejsza szansa na to, że dzieci nie będą musiały zmagać się problemami związanymi np. z krytyczną reakcją społeczeństwa oraz rówieśników.

Skorzystaj z oferty Specjalistycznego Gabinetu Logopedycznego Anny Iskry

Specjalistyczny Gabinet Logopedyczny Anna Iskra oferuje szeroki zakres usług związanych z diagnozą i terapią zaburzeń mowy oraz komunikacji. Zlokalizowany w Lublinie Gabinet, a tam neurologopeda Anna Iskra zajmuje się diagnozowaniem logopedycznym i neurologopedycznym, ocenia aktualny stan mowy, wymowy i komunikacji pacjentów. Terapia zaburzeń mowy i komunikacji prowadzona jest w atmosferze życzliwości i wsparcia, a terapia pomaga dzieciom oraz dorosłym w osiągnięciu prawidłowej mowy, wymowy i komunikacji. Ponadto, Gabinet oferuje konsultacje neurologopedyczne i logopedyczne, dostarczając odpowiedzi na pytania dotyczące problemów z mową i komunikacją.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz