Materiał Partnera

Jaką urnę pogrzebową wybrać?

Jaką urnę pogrzebową wybrać?

W związku z rosnącą popularnością kremacji w Polsce (która w miastach stosowana jest nawet w 40% przypadków), coraz częściej stajemy przed wyborem nie trumny, lecz urny pogrzebowej. Organizując pogrzeb bliskiej osoby zawsze stajemy przed ogromnym wyzwaniem, niezależnie od formy pochówku. Warto je sobie chociaż odrobinę ułatwić, decydując się na kremację i dowiadując się o niej jak najwięcej.

Rosnąca popularność kremacji

Kremacja, czyli inaczej spopielenie zwłok, to forma pochówku, która zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników. Popularność kremacji w Polsce rośnie bardzo szybko – w ośrodkach miejskich takich jak Szczecin czy Wrocław odsetek wykonanych kremacji wynosi nawet 40% (według danych z 2016 roku). Skalę popularności spopielenia możemy poznać, porównując aktualne dane ze statystykami z lat 2013-2014, kiedy ów odsetek wynosił zaledwie kilkanaście procent. Z pewnością po części wynika to z jej kosztu – kremacja jest zazwyczaj nieco tańsza niż tradycyjny pochówek. Poza tym coraz częściej słyszy się o tym, że spopielenie zwłok oddaje bliskiej osobie więcej szacunku i godności po śmierci.

Zakłady pogrzebowe coraz częściej proponują swoim klientom kremację. Jedną z placówek, która ma ją w swojej ofercie, jest warszawski zakład pogrzebowy Minos. Wszystko to sprawia, że w przyszłości możemy stanąć nie przed wyborem trumny do pochówku, ale wyborem urny – ten jest zaś nie tyle trudniejszy, ile mniej znany. Nawet mimo rosnącego zainteresowania kremacją w naszym kraju. Dlatego warto poznać przynajmniej podstawowe informacje o urnach pogrzebowych.

Z czego robione są urny pogrzebowe?

Urny tworzone są z szerokiej gamy materiałów. Do najpopularniejszych należą urny metalowe i ze stali nierdzewnej, ale do dyspozycji mamy także urny drewniane, kamienne i zbudowane z kompozytu. Jak widać, nie musimy tutaj ograniczać się do jednego typu materiału (jak w przypadku drewnianych trumien) co rodzi znacznie większe możliwości – także, jeśli chodzi o kształt urny. Wybór jest naprawdę ogromny i wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji.

Większość zakładów pogrzebowych oferujących kremację będzie miała do dyspozycji przynajmniej kilka modeli urn, ale jeśli się nam nie spodobają, zazwyczaj nie będzie problemu ze stworzeniem urny na zamówienie. Zdecydowanym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim eleganckie, proste i niemalże minimalistyczne urny.

Co istotne, zgodnie z polskim prawem, urny nie można przechowywać w domu, nie można też rozsypać prochów zmarłej osoby; każda z nich zostaje zatem szczelnie zamknięta i pochowana podobnie jak znana wszystkim trumna.

Opracowanie:
Warszawa, Przy Agorze 28
tel. 22 834 44 77
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz