Jaką suszarkę do grzybów wybrać?

Jaką suszarkę do grzybów wybrać?

Jesienią rozpoczyna się sezon na grzyby. Uwielbiasz jeść kurki, borowiki i inne smakołyki? Chcesz zachować ich smak i aromat na dłużej? To nic trudnego - wystarczy, że kupisz suszarkę do grzybów. Podpowiadamy, jak działa taki sprzęt i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Dowiedz się, jakie grzyby można suszyć i w jakich daniach sprawdzą się najlepiej. 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak działa suszarka do grzybów?

Działanie suszarki do grzybów jest proste. Znajdująca się w niej grzałka ogrzewa powietrze, a mały wentylatorek następnie spycha je w dół. Stamtąd jest ono wypychane po zewnętrznym obwodzie tac do góry. Dobra suszarka zapewnia stałą temperaturę grzania. Należy ją odpowiednio dobrać, aby grzyby zachowały swoje wartości odżywcze i nie zawilgotniały lub spleśniały po wrzuceniu do słoika. 

Umyte i osuszone oraz pokrojone w plastry grzyby wykłada się na tacki suszarki w taki sposób, by dokładnie do nich przylegały. Nie powinny one nachodzić na siebie. Jeśli pokroimy je na cienkie plasterki, ich suszenie będzie trwać od 4 do 6 godzin. Grubsze kawałki grzybów powinny się suszyć około 8 godzin.

Na co zwrócić uwagę, kupując suszarkę do grzybów?

Podczas zakupu suszarki do grzybów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów.

  • Ilość i pojemność sit - im więcej sit znajduje się w suszarce, tym więcej grzybów możemy suszyć jednocześnie. Na rynku znajdziemy modele posiadające od 3 do nawet 9 sit. Ważna jest również ich średnica - dobra suszarka powinna charakteryzować się około 30 cm średnicą.
  • Odpowiednia moc - moduł suszący powinien mieć moc od 250 do 400 W. Takie parametry pozwolą na wysuszenie grzybów w około 7-8 godzin.
  • Pokrywa - powinna być szczelna i przylegać do znajdujących się poniżej sit. Plusem będzie również jej przezroczystość - wówczas będziemy mogli kontrolować stan suszenia bez konieczności wyłączania i rozkładania suszarki.
  • Możliwość równomiernego suszenia - wpływa ona na efektywność i czas suszenia
  • Regulacja temperatury suszenia - dzięki tej opcji będziemy mogli wpływać na ostateczny wygląd i właściwości przygotowywanych grzybów.
  • Klasa energetyczna - im wyższa, tym lepsza. Suszarka do grzybów o wyższej klasie energetycznej może być droższa, jednak będzie zużywać mniej prądu.

Jakie grzyby można suszyć?

Suszyć możemy właściwie każde grzyby jadalne, ale musimy pamiętać, że raczej nie suszy się grzybów dużych, mocno wyrośniętych i mocno dojrzałych, ponieważ są one wilgotne i długo się suszą, a przy tym nie są bardzo aromatyczne. Grzyby do suszenia powinny być świeże i nierobaczywe. Lepiej zrezygnować z grzybów o wilgotnej skórce, np. maślaków. Rzadko się suszy również kurki, ponieważ po ususzeniu i namoczeniu mogą być łykowate. Będą się one nadawać do zmielenia na proszek grzybowy, którego możemy używać jako przyprawę. 

Dobrze będą smakować ususzone w całości kapelusze czubajki kani, a smardze i lejkowce dęte po ususzeniu będą bardziej aromatyczne, niż świeże. Do suszenia świetnie nadają się również borowiki, koźlarze, podgrzybki i smardze.

Suszone grzyby możemy wykorzystywać na różne sposoby. Dobrym pomysłem będzie zrobienie zupy grzybowej. Nadadzą się również do wykonania farszu do uszek. Jeśli lubimy risotto, z pewnością posmakuje nam te przygotowane na grzybowym bulionie i wodzie z moczenia grzybków. Z kolei sos z suszonych grzybów będzie świetnym dodatkiem do mięs, kopytek czy klusków śląskich.

Z twardszych części suszonych grzybów możemy przygotować proszek - przyprawę, która doskonale nada się do jajecznicy, bigosu czy zup.

Dowiedz się więcej o grzybach

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz