Artykuł sponsorowany

Jaka powinna być buda dla psa?

Jaka powinna być buda dla psa?
Psy pełnią funkcję naszych stróży i członków rodziny już od tysięcy lat. Odpowiednia buda dla psa powinna chronić pupila nie tylko przed mrozem zimą, ale też zapewniać odpowiednią wentylację w okresie lata. Niestety, nadal wiele czworonogów ma nieodpowiednio wykonane budy, przez co nie czują się w nich komfortowo i mogą częściej chorować.  Na co należy zwracać uwagę, podczas wyboru budy dla psa, aby była dla niego w pełni komfortowa?

Dobre ocieplenie

Podstawą komfortowej budy jest jej odpowiednia termoizolacja. I choć wielu osobom wydaje się, że jest ona ważna wyłącznie w czasie mrozów, ma ogromne znaczenie również latem – chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budy. Wobec tego nie wystarczy na okres zimy włożyć dodatkowego wypełnienia z koca lub słomy. Ważne jest zastosowanie warstwy termoizolacyjnej już podczas budowy budy. Najlepiej sprawdza się umieszczenie styropianu pomiędzy dwiema drewnianymi warstwami np. płyt lub desek. Wykonaniem ciepłej budy dla psa z uwzględnieniem indywidualnych życzeń klienta, zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo Jaremar, którego siedziba znajduje się w Chorzowie na terenie województwa śląskiego. Firma specjalizuje się w produkcji drewnianych konstrukcji do domu i ogrodu.

Szczelny dach

Duże znaczenie ma również szczelność budy. Powinna skutecznie chronić psa przed opadami atmosferycznymi. Wcześniej wspomniany styropian również w tym przypadku dobrze się sprawdzi, tworząc zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Na dach można dać dodatkowe obicie z metalowej dachówki lub po prostu papy. Dzięki temu nawet podczas intensywnej ulewy woda nie będzie wlewała się do wnętrza budy. Ostatnimi czasy popularne są również budy dla psów z „tarasami”, czyli wysuniętym podestem z desek, który jest dodatkowo zadaszony. Podest chroni przed zimnym betonem a dach przed opadami. Pies może wylegiwać się przed budą i nie moknąć.

Odpowiednie wymiary

Buda powinna być dopasowana także pod kątem wymiarów. Niewłaściwa będzie zarówno zbyt mała, jak i za duża. Zbyt mała buda sprawi, że pies nie będzie mógł się w niej wygodnie ułożyć. Jej rozmiar powinien umożliwiać psu zmianę pozycji, swobodne wstawanie i odsunięcie się od wejścia, aby nie być narażonym na działanie wiatru i zacinającego deszczu. Zbyt obszerna buda może być jednak równie nieodpowiednia – pies nie będzie w stanie ogrzać jej swoim ciałem i może zimą marznąć. Wiele osób decyduje się na wybranie nieco większej budy, a na okres zimowy wkłada dodatkowe ocieplenie, które nie tylko poprawia izolację termiczną, ale też nieco ogranicza miejsce, tworząc przytulne i ciepłe gniazdko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
SYLWESTER B.
SYLWESTER B.
27.09.2022
W budzie dla psa nie wolno zapominać też o odpowiedniej izolacji. Ja polecam styropian na spodzie i bokach budy oraz na dachu. Całość obijam MPB - szczególnie z dołu, bo się nie rysuje od pazurków i łatwo wyczyścić (nie wchłania brudu wgłąb płyty).