Jaką myjkę parową wybrać do domu?

Jaką myjkę parową wybrać do domu?

Czas zabrać się za wiosenne porządki. Co zrobić, by sprzątanie było szybkie i bezproblemowe? Jest na to sposób. Pomyśl o zakupie dobrego sprzętu do czyszczenia, który zdecydowanie ułatwi pracę. Myjka parowa to urządzenie, które pomoże zadbać o porządek w domu. Dowiedz się, jak działa myjka parowa i jaki sprzęt wybrać. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Jak działa myjka parowa?

Działanie myjki parowej opiera się na wykorzystaniu wody. Niepotrzebne są żadne dodatkowe detergenty. Urządzenie wyposażone jest w pojemnik, do którego należy wlać odpowiednią ilość wody i włączyć przycisk. Woda zostaje podgrzana do temperatury wrzenia. Pod ciśnieniem wytwarza się para wodna, która odprowadzana na zewnątrz rozpuszcza zabrudzenia.

Jaką myjkę parową kupić?

Zastanawiasz się, jaką myjkę parową wybrać? Zanim udasz się do sklepu, sprawdź kilka cennych wskazówek. Po pierwsze zastanów się, jakie są twoje potrzeby. W sklepach znajdziesz różne rodzaje myjek parowych. Do czyszczenia małych i trudno dostępnych powierzchni sprawdzi się na pewno ręczna myjka parowa. Bez problemu wyczyścisz nią zlew z zaciekami, problematyczne w czyszczeniu fugi przy prysznicu czy nawet okna.

Jeśli chcesz czyścić duże powierzchnie, zastanów się nad zakupem mopa parowego, który pomoże przy usuwaniu zabrudzeń z płytek w łazience czy kuchni. Jeszcze inna opcja to parownica. Sprzęt ma większe gabaryty, jednak co za tym idzie, lepszą moc i wydajność.

Wybierając myjkę do domu, zwróć uwagę na rodzaj i ilość dołączonych końcówek i ścierek. Różne końcówki nadają się do czyszczenia niemal każdej powierzchni. Gdy zestaw jest odpowiednio wyposażony, nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych akcesoriów. Myjka parowa do okien jest zazwyczaj wyposażona w płaskie końcówki o różnej szerokości.

Równie ważna jest moc urządzenia. Im będzie wyższa, tym sprzęt będzie wydajniejszy i usunie większe zabrudzenia. Istotny jest także czas pracy, czyli to, ile czasu potrzeba na uzupełnienie wody i jej podgrzanie. Wielokrotne podgrzewanie małej ilości wody będzie uciążliwe przy czyszczeniu dużych powierzchni, dlatego zwróć uwagę na wielkość pojemnika. Odpowiednio duży zapewni pracę na dłużej, jednak trzeba liczyć się z tym, że urządzenie będzie wówczas cięższe.

Myjka parowa do domu jest zasilana na prąd, więc niezbędne będzie podłączenie jej do gniazdka. Weź pod uwagę długość kabla, zbyt krótki ograniczy mobilność i utrudni sprzątanie. Z kolei jeśli nie będziesz sprzątać ogromnych powierzchni, zbyt długi może być po prostu niewygodny.

Wielu producentów myjek parowych zapewnia dodatkowe funkcje, które mogą zdecydowanie ułatwić codzienne obowiązki. Niektóre urządzenia zapewniają możliwość wyprasowania ubrań albo dezynfekcję powierzchni, co jest szczególnie istotne, gdy mamy w domu zwierzęta lub dzieci.

Co można czyścić myjką parową?

Myjki parowe ręczne czy podobne urządzenia takie jak parownice czy mopy parowe są świetną alternatywą dla zwykłych ścierek czy szczotek. Wyposażone w szereg przydatnych końcówek mogą wyczyścić wiele ciężkich do usunięcia zabrudzeń z rozmaitych powierzchni.

Za pomocą pary usuniesz zabrudzenia z gresu, płytek, fug czy paneli laminowanych. Wyczyścisz także kabiny prysznicowe, umywalki i zakamienione baterie umywalkowe. Usuniesz zacieki i smugi z okien i luster. Za pomocą myjki odświeżysz też tapicerkę mebli, a nawet trudne w czyszczeniu dywany i wykładziny.  Sprzęt sprawdzi się też, jeśli masz żaluzje lub rolety – bez problemu dotrze w każdy zakamarek. Niektóre urządzenia parowe pomogą odświeżyć firanki. Gorąca para sprawi, że usuniesz nawet zaschnięty brud ze sprzętów AGD – piekarników, płyt czy okapów, na których osiada tłusty osad. Myjka parowa przyda się nie tylko na co dzień. Jeśli planujesz remont, możesz usunąć z jej pomocą stare tapety.

Jak czyścić myjką parową?

Przed rozpoczęciem sprzątania warto zapoznać się z dołączoną do urządzenia instrukcją. Weź też pod uwagę, które końcówki są przeznaczone do konkretnych powierzchni. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest uzupełnienie wody w zbiorniku, a po zakończeniu czyszczenia należy usunąć pozostałą ciecz. Nie ma potrzeby dodawania żadnych detergentów. Samo użytkowanie jest bardzo proste – musisz skierować końcówkę myjki na czyszczoną powierzchnię i powoli przesuwać sprzęt.

Niewątpliwą zaletą myjki parowej jest to, że to urządzenie wielofunkcyjne. Możesz usunąć trudne do wyczyszczenia zabrudzenia z różnych powierzchni. Czyszczenie jest szybsze, bo para z łatwością rozpuszcza nawet zaschnięty tłuszcz czy osad.

Myjka parowa domowa nie tylko czyści, ale także dezynfekuje powierzchnie, więc sprawdzi się, gdy w domu są małe dzieci. Fakt, że do czyszczenia nie potrzeba używać żadnych chemicznych detergentów z pewnością spodoba się alergikom, osobom dbającym o środowisko i wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie drogiej chemii.

Wadą urządzenia jest to, że nie nadaje się do wszystkich powierzchni, w dodatku może je nawet zniszczyć. Myjka parowa nie sprawdzi się w przypadku woskowanych podłóg z drewna, delikatnych tkanin czy tapicerki z weluru. Zbyt długi kontakt pary z silikonową fugę może doprowadzić do jej odkształcenia. 

Oceń artykuł (2)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz