Jaką lodówkę turystyczną kupić?

Jaką lodówkę turystyczną kupić?

Na dłuższą i krótszą podróż, na kemping i wyprawę pod namiot, a nawet na czas spędzony w ogrodzie i na działce – lodówka turystyczna stanowi przydatne urządzenie, które wykorzystasz w wielu sytuacjach. To idealna opcja na upalne i letnie dni. Gwarantuje dostęp do chłodnych napojów i świeżego jedzenia. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli. Jednak jak wybrać najlepszy sprzęt? Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie przenośnych chłodziarek.     

Strony www Strony www

Jak działa lodówka turystyczna?

Kto choć raz z niej skorzystał, ten wie, że jest niezbędnym przedmiotem podczas wszelkich wycieczek czy biwaków. Lodówki przenośne zapewniają bezpieczny transport jedzenia oraz napojów w odpowiednich warunkach – nawet przy wysokiej temperaturze i żarzącym słońcu. To mobilne urządzenie pracuje podobnie jak sprzęt AGD w naszych domach, jednak jest dużo bardziej kompaktowe i dostosowane do działania w terenie.

W bogatej ofercie rynkowej możemy znaleźć kilka rodzajów lodówek turystycznych. W dużej mierze różnią się od siebie sposobem zasilania. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżniamy:

  • Lodówki turystyczne na wkłady

Jeżeli zależy Ci na dużej mobilności, to jest to zdecydowanie najlepsza opcja pod tym względem. Lodówka pasywna nie potrzebuje bowiem do prawidłowego działania dostępu do sieci. W zamian za to jesteśmy w tym przypadku skazani na zakup dodatkowych wsadów chłodzących. To generuje zaś dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że wkłady musimy umieszczać na górze urządzenia, a nie na jego dnie. Przenośny sprzęt jest dosyć lekki, jednorazowo tani i potrafi utrzymać temperaturę przez 12 godzin.

  • Turystyczne lodówki elektryczne

Najpopularniejszy rodzaj przenośnych urządzeń. Mogą być akumulowane w różny sposób, dlatego też wyróżnia się wśród nich kilka modeli np. lodówkę samochodową podłączaną do gniazda 12 V lub 24 V. W innych wersjach często stosowane jest zasilanie sieciowe 230 V. Dostępne są również opcje termoelektryczne (posiadające osobne funkcje chłodzenia i grzania), sprężarkowe oraz kompresowe. Choć lodówki na prąd nie sprawdzą się w plenerze, to nadal są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.  

  • Gazowe lodówki turystyczne

Należą do najdroższych tego typu urządzeń dostępnych w sklepach AGD. W turystycznych lodówkach absorpcyjnych czynnikiem chłodzącym jest amoniak, który znajduje się w szczelnej izolacji. Są to urządzenia ciche, duże i dość ciężkie, ale gwarantują długi okres pracy – dokładny wynik jest uzależniony od pojemności butli z gazem. Bardzo często umieszcza się je w kamperach, przyczepach kempingowych czy domkach letniskowych.    

  • Torba termiczna

Nie zawsze musimy korzystać z przenośnej lodówki turystycznej. Jej ciekawą alternatywą jest torba termiczna. Należy pamiętać, że są to jednak dwa różne rozwiązania. Sprzęt izotermiczny jest niewielki, poręczny, a do jego głównych zadań należy izolacja produktów od zewnętrznej temperatury. W ten sposób chłodzenie napojów i żywności jest utrzymywane przez krótki czas.   

torba izolacyjna

Jaka lodówka turystyczna jest najlepsza?

Wiesz już, jak działają poszczególne modele przenośnych chłodziarek. Czas więc poznać inne kluczowe parametry lodówek turystycznych. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Do najważniejszych kryteriów wyboru należą:

1. Temperatura chłodzenia: parametry chłodzenia należą do najważniejszych w przypadku najlepszych lodówek turystycznych. Gdy zależy nam zarówno na utrzymaniu niskiej temperatury produktów, jak i jej obniżenia to powinniśmy postawić na modele na gaz, elektryczne czy sprężarkowe.    

2. Zużycie energii: decydując się na gazową lub elektryczną lodówkę przenośną, należy sprawdzić jej zapotrzebowanie na energię. Wysoki poziom może znacznie wpłynąć na ostateczny koszt eksploatacji. Zawsze pamiętajmy o odłączeniu sprzętu od akumulatora w samochodzie, aby nie doprowadzić do jego rozładowania.  

3. Wymiary i pojemność: parametr ten znacząco uzależniony jest od własnych preferencji oraz sposobu wykorzystania sprzętu. Mniejsze i bardziej poręczne wersje można swobodnie przenosić i wykorzystać np. w plenerze, a większe zastosować m.in. w kamperach czy przyczepach kempingowych. Standardowa wielkość lodówki turystycznej to ok. 20-30 litrów. Stanowi kompromis pomiędzy wygodą użytkowania a możliwą pojemnością.  

4. Cena: oczywiście najmniejszy wydatek związany jest z torbami termoizolacyjnymi. Można je zakupić już za 10 złotych. Jednak nawet wśród nich rozpiętość cenowa jest spora. Najprostsze turystyczne lodówki z wkładami chłodzącymi otrzymamy za 100 zł. Wersje elektryczne czy na gaz kosztują od 1000 do nawet 3000 zł.

5. Funkcjonalności: producenci oferują bardzo zróżnicowany standard wyposażenia lodówek turystycznych. Wśród przydatnych funkcji i opcji wyróżnia się: uchwyty, wyświetlacz, termostat, tryb grzania i chłodzenia, przełącznik mocy zasilania (z 12 na 24 V) czy oszczędzanie energii.     

lodówka przenośna

Funkcjonalna lodówka turystyczna może okazać się inwestycją na lata. Dlatego warto postawić na sprawdzone modele w dobrych cenach. Zanim zabierzesz najlepszą przenośną chłodziarkę na wakacyjny wypad, to sprawdź, co warto wziąć ze sobą na kemping.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Sklep Elektryczny i AGD

Oświęcim, Władysława Jagiełły 4
Swoim klientom proponujemy sprzedaż AGD i sprzętu elektrycznego. W naszej szerokiej ofercie znaleźć...
Dla wielu rodzin nie ma nic bardziej stresującego niż awaria sprzętu AGD w najmniej oczekiwanym...